Εγινε της… ανατροπής στα Γιάννινα και ο ΠΑΣ κέρδισε 3-2 τον Βόλο.

Σε ένα ματς με αρκετά -και ωραία- γκολ ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να κερδίσει με 3-2 τον Βόλο.

Η αναμέτρηση, η οποία έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή, επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις, καθώς εάν και ο Βόλος ήταν αυτός που πήρε δύο φορές το προβάδισμα, ο ΠΑΣ ήταν τελικά αυτός που πήρε τη νίκη με γκολ (με πέναλτι) του Εραμούσπε στο 85′.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Ιωαννίνων ανέβηκε στην τρίτη θέση, φτάνοντας στους 22 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έμεινε στην όγδοη θέση και στους 14 βαθμούς.

Το ματς

Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ στα 40΄΄ από την έναρξη, όταν ο Ορόζ νίκησε τον Λοντίγκιν, ως αποδέκτης της ωραίας ατομικής προσπάθειας των συμπαικτών του, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 6΄ με τον Λοντίγκιν να κάνει διπλή απόκρουση σε σουτ των Φαν Βέερτ και Ροσέρο, αλλά στο 12΄ ισοφαρίστηκε από τον προωθημένο Κάργα, που πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ.

Σε ένα ματς που διεξαγόταν υπό συνεχή καταρρακτώδη βροχή, ο Βόλος ανέκτησε το προβάδισμα στο 40΄ με ένα εκπληκτικό γκολ του Νίνη, ο οποίος σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι, ενώ στο 45΄+1 είχε και δοκάρι, με τον Σοάρες!

Και πάλι όμως, οι παίκτες του (υπηρεσιακού προπονητή) Κώστα Μπράτσου δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ, αφού ο Περέα έγραψε το 2-2 από κοντά, σε φάση που ελέγχθηκε από το VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ στην αρχή της φάσης αλλά και χέρι του Κολομβιανού επιθετικού.

Η ολική ανατροπή των Ηπειρωτών ολοκληρώθηκε στο 86ο λεπτό, με το εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε. Η παράβαση καταλογίστηκε στο 82΄ για πάτημα στον Πίρσμαν εντός περιοχής κι εκτελέστηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς έγινε εκ νέου χρήση του VAR ενώ υπήρξαν και διαπληκτισμοί μεταξύ των παικτών.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηλίας Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62΄ Λώλης, 90΄+5 Παντελάκης), Σνάιντερ, Μέντες (87΄ Λιάσος), Περέα.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορόζ (77΄ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89΄ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (90΄ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.