Αιγάλεω-Καβάλα 0-0: ”Άσφαιρο” ντεμπούτο για τον Μπλάνκο (vid)!

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αιγάλεω και Καβάλα, με τον Ίσμαελ Μπάνκο να πραγματοποιεί τη πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ”Σίτι”, δίχως όμως να πετύχει κάποιο τέρμα.

Το παιχνίδι

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης από πλευράς της Καβάλας.Ο Ορφανίδης, πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σικαλιά.

Η πρώτη επίσκεψη του Αιγάλεω έγινε στο 23′, με τον Τσίτσαρη να δοκιμάζει το πόδι του, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καταλήγοντας άουτ.

Στο υπόλοιπο κομμάτι του ημιχρόνου η Καβάλα είχε περισσότερες πρωτοβουλίες κυρίως με τον Ορφανίδη, αλλά η αστοχία των ποδοσφαιριστών της και ο Σικαλιάς απέτρεπαν το 0-1.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Καβάλα κέρδισε πέναλτι στο 49′, μετά από ανατροπή του Γκότοβου πάνω στον Μαρκόπουλο.Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Σικαλιά όμως να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 80ο λεπτό, με τον Γκότοβο να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Με αυτή την ισοπαλία, το Αιγάλεω βρίσκεται στην θέση με 17 βαθμούς, 4 πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Καβάλα βρίσκεται στη θέση με 24 βαθμούς, 1 βαθμό πίσω από τον Ιωνικό και τη Βέροια, οι οποίοι παίζουν αύριο με Θεσπρωτό και Ολυμπιακό Βόλου αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Συριόπουλος, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου, Σταματάκης, Τσίτσαρης, Μπλάνκο, Φαρινόλα, Μακρυγιάννης.

Αλλαγές – 50′ Μαγκάκης σε Φαρινόλα, 40′ Κατσικογιάννης σε Λάμπρου, 59′ Μεγαρίτης σε Τσίτσαρη.

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Κουτσούμπας, Παπαστεριανός, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Μελισσόπουλος, Ορφανίδης, Μαρκόπουλος, Παπαδόπουλος.

Αλλαγές – 64′ Καθάριος σε Μελισσόπουλο, 72′ Οκάν σε Ορφανίδη, 85′ Θωμαϊδης σε Παπαδόπουλο