Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο με 0-3

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα με τον Παναιτωλικό, καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με 0-3 και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε συντήρηση δυνάμεων εν όψι του αγώνος της Τετάρτης με τον Ερυθρό Αστέρα στο Καραϊσκάκη. Μόλις στο 6¨ έξοχος συνδυασμός Γκιγιέρμε, Έλ Αραμπί ο Ποντένσε πλάσαρε τον Κνετ και 0-1.

Μετά το 0-1 ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση κέρδισε μέχρι το 20¨ δύο κόρνερ χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Σα. Η μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό έγινε στο 33¨ όταν ο εκπληκτικός Αριγίμπι με προσποιήσεις μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι το Σα. Από το 35¨ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και στο 36΄ ο Σουντανί βρέθηκε μόνος του από πλάγια δεξιά αλλά σόυταρε πάνω στον Κνετ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 40¨ από σέντρα του Ποντένσε από αριστερά κεφαλιά άουτ του Έλ Αραμπί.

Και στο 41¨ ήρθε το 0-2 συστημένη σέντρα του Μασούρα ο Έλ Αραμπί ήταν στη θέση του σέντερ-φόρ και με τεχνική κεφαλιά πλάσαρε τον ΚνέτΤο 0-3 έγινε στο 45+1 ο πολύ καλός και απόψε Τσιμίκας έκανε την σέντρα από αριστερά βλέποντας τον Έλ Αραμπί στο κέντρο της περιοχής ο Μαροκινός δέχθηκε την μπάλα ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς έκανε μια στροφή 90 μοιρών πλασάροντας για δεύτερη φορά τον Κνέτ με τεχνικό σουτ και το σκορ γίνεται 0-3 για τον Ολυμπιακό.

Στο Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων εν όψι του αγώνος της Τετάρτης με τον Ερυθρό Αστέρα και είχε την ευκαιρία ο Μαρτίνς να κάνει τις αλλαγές του νωρίτερα, έτσι στο 56¨ ο Ρατζέλοβιτς μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του Ποντένσε. Στο 61¨ ο Ρτζέλοβιτς μπήκε από αριστερά με τον δικό του τρόπο μέσα στην περιοχή από αριστερά θα μπορούσε να κόψει την μπάλα στο κέντρο στον συνήθη ύποπτο για γκολ Έλ Αραμπί αλλά προτίμησε να σουτάρει πάνω στον Κνέτ
Στο 64¨ έγινε η δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό πέρασε στο παιχνίδι ο Μπουχαλάκης και βγήκε ο Έλ Αραμπί περνώντας τον Σουντανί στη θέση του.

Στο 71¨ ήρθε η ώρα για τον Μπρούνο να γράψει την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα είχε αγωνιστή μερικά λεπτά τον Αύγουστο με την Μπασακσεχίρ και είχε κάνει δυο λάθη το ένα ήταν πέναλτι και δεν ξανά είδε ενδεκάδα από τότες.
Απόψε όμως στα 22¨ που έπαιξε ήταν αλάνθαστος και έδωσε μια ιδιαίτερη ταχύτητα και πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού, του αξίζει να πάρει κι άλλες ευκαιρίες γιατί είναι ποιοτικός παίκτης ο Βραζιλιάνος.

Στο 77¨ έγινε ένας χαμός στο τέρμα του Ολυμπιακού ο Σα στην πρώτη απόκρουση η μπάλα δεν απομακρύνθηκε στο δεύτερο σουτ ξανά χάνει την μπάλα και με διπλή προσπάθεια σώζει την εστία του.Σο 87¨ οι τελικές ήταν 11- ( 7 ) για τον Ολυμπιακό και 5- ( 2 ) για τον Παναιτωλικό. Στο 89¨ ένα δυνατό σουτ του Ντίας μπλοκάρισε ο Σα. Και στο 90¨ μια ωραία σέντρα του Τσιμίκα απο αριστερά κεφαλιά Σουντανί άουτ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πανέτοιμος για την Τετάρτη να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα για να συνεχίσει στην Ευρώπη στο Guropa League. Όλη η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση να διακρίνονται ιδιαίτερα ο Ποντένσε με τον σκόρερ Έλ Αραμπί που δεν πρέπει να λείπει ποτέ και για κανένα λόγο από την ενδεκάδα του Ολυμπιακού μα είναι απλό διότι είναι ο σκόρερ σε όλα τα παιχνίδια που έχει παίξει έχει σκοράρει άσχετα αν οι διαιτητές από τα VAR τα ακύρωναν.

Γνώμη μου είναι την Τετάρτη το βράδυ με τον Ερυθρό Αστέρα να πάρει χρόνο συμμετοχής ο Μπρούνο βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα και θα δώσει περισσότερη ποιότητα και ταχύτητα στην επίθεση του Ολυμπιακού. Αντίθετα δεν θα πω τα ίδια για τον Ρατζέλοβιτς, περίμενα πολλά περισσότερα διότι τα προσόντα τα έχει.

Κίτρινες κάρτες έδωσε απλόχερα ο Διαιτητής στους Σεμέδο, Καμαρά, Ομάρ, Σουντανί.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Τσιγγάρας (53’ Σιένστεντ), Λιάβας, Ταχάρ, Αριγίμπι, Ντιάς, Μπαϊροβιτς (63’ Ντάλσιο)

Στον πάγκο έμειναν: Γιαννακόπουλος, Μαλής, Καββαδίας, Φυτόπουλος, Παρράς

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Καμαρά (71’ Μπρούνο), Ποντένσε (57’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Σουντανί, Ελ Αραμπί (65’ Μπουχαλάκης)

Στον πάγκο έμειναν: Αλέν, Γκερέρο, Μεριά, Τοροσίδης.

Γήπεδο: Αγρινίου

Διαιτητής: Καραντώνης
Βοηθοί: Μπούξμπαουμ, Καραγκιζόπουλος
Τέταρτος: Φωτιάδης, VAR: Παπαδόπουλος, Νικολαΐδης