Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό επί του ΟΦΗ – Στο +13 από τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League 1 και ξέφυγε στο +13 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» του ΠΑΟΚ επί του Ιωνικού (1-1) και αύξησε περαιτέρω τη βαθμολογική διαφορά τους, δύο αγώνες πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της περιόδου.

Το ματς:

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, περιορίζοντας τους Κρητικούς στην περιοχή τους. Πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απείλησε δις την εστία του Επασί. Στο 11ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, κατόπιν εξέτασης του VAR για χέρι που έκανε ο Μαροκινός. Οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, οι Πειραιώτες σκόραραν ξανά για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, μετά από σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες και ασίστ του Ελ Αραμπί. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να «σπάσει» την πίεση των γηπεδούχων και να απειλήσει ορθολογικά τους αντιπάλους της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός θέλησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, έτσι ώστε να πάρει μαξιλαράκι… ασφαλείας για τη νίκη. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους έγινε και γκολ με ωραίο σουτ του Ελ Αραμπί, ωστόσο ο Μαροκινός επιθετικός στάθηκε για ακόμη μία φορά άτυχος, καθώς το γκολ του ακυρώθηκε ξανά για χέρι που έκανε ο Μασούρας αυτή τη φορά. Στο 70′, ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Γιαννούλης και το έργο των γηπεδούχων έγινε ευκολότερο. Στο 89′, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ του Ντουρμισάι και σφράγισαν τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Κίτσος, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Γκάρι Ροντρίγκες, Μασούρας, Ελ Αραμπί

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Μπουζούκης, Στάικος, Βαν Ντούινεν, Τσιλιανίδης, Λάμπρου