Εύκολα στα ημιτελικά η Εθνική πόλο γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υδατοσφαίρισης κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα, απέναντι στο Ισραήλ με 14-4 και προκρίθηκε στους “4” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική μας ομάδα πόλο γυναικών κατάφερε να… ξεπεράσει σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Ισραήλ με 14-4. Στην πρώτη περίοδο το “γαλανόλευκο” συγκρότημα ήταν καταιγιστικό, καθώς πήρε προβάδισμα με 6-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, να προηγείται με 8-2.

Στην τρίτη περίοδο η εθνική ομάδα, η οποία μετά το πρώτο οκτάλεπτο έκανε λάθη στην επίθεση, κατάφερε να σημειώσει ακόμα δύο γκολ και να ανεβάσει τη διαφορά σε 10-2. Στην τελευταία περίοδο, η οποία είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Ελλάδα σημείωσε τέσσερα γκολ, με τις Ισραηλινές να σκοράρουν και εκείνες άλλα δύο, γράφοντας έτσι το τελικό 14-4. Με αυτή την άνετη επικράτηση, η Εθνική μας πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει την Ιταλία την Τετάρτη (7/9).

Στον άλλο ημιτελικό της Τετάρτης (7/9), θα τεθούν αντιμέτωπες οι νικήτριες των δύο προηγούμενων διοργανώσεων. Η Ολλανδία, που ως τώρα έχει δείξει την καλύτερη εικόνα στο Σπλιτ, συνέτριψε 22-3 τη Γαλλία, ενώ η Ισπανία επιβλήθηκε 15-11 της Ουγγαρίας, στο θεωρητικά πιο ενδιαφέρον ματς της προημιτελικής φάσης.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 2-1, 2-0, 4-2

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου (1), Χυδηριώτη (1), Ελληνιάδη, Τριχά (3), Ξενάκη (3), Σάντα (1), Πάτρα, Σιούτη, Β. Πλευρίτου (1), Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη (4), Σωτηρέλη

Ισραήλ (Δημήτρης Μαυρωτάς): Πέρες, Γιαάκομπι (1), Φάρκας, Μπογκατσένκο (1), Λεβί, Φουτοριάν, Στρούγκο (1), Μπεν Νταβίντ, Μενάκερμαν, Σασόβερ, Χότσμπεργκ (1), Κορντονσκάια, Γκέβα