Ευχαριστημένος ο Παναθηναϊκός από το 0-0 με την Γουότφορντ.

Ισόπαλοι 0-0 αναδείχθηκαν οι “πράσινοι” κόντρα στην Αγγλική ομάδα.

Το “τριφύλλι” έδειξε ένα πολύ θετικό δείγμα στην πρεμιέρα των φιλικών στην Αυστρία.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στο φιλικό κόντρα στη Γουότφορντ.

Οι πράσινοι παρουσίασαν θετικό πρόσωπο στο πρώτο τους τεστ, έχοντας πολύ καλές στιγμές κατά διάρκεια του αγώνα, κόντρα σε μία ομάδα που έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό την προετοιμασία της.

Ο αγώνας

Η Γουότφορντ μπήκε καλύτερα στα παιχνίδι, από τα πρώτα λεπτά είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να πιέσει τους “πράσινους”.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 10ο λεπτό, με τον Σαρδέλη, ο οποίος έκανε ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιχή, αναγκάζοντας τον Μπάχμαν να διώξει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Γουότφορντ απάντησε με τον Πέδρο που έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, όμως ο Μπρινιόλι έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά με τον Ιωαννίδη, ο οποίος επιχείρησε ένα αρκετά καλό σουτ, όμως ο πορτιέρο των Άγγλων δεν ανησύχησε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Κόσλινγκ έκανε το σουτ εκτός της περιοχής των πράσινων, με τον Μπρινιόλι να διώχνει και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισόπαλες 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγές για τον Παναθηναϊκό καθώς από την βασική 11αδα παρέμεινε μόνο ο Ηλιάδης και στο παιχνίδι μπήκαν οι Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάρλια, Σιδεράς, Γκάνεα, Τσέριν, Καμπετσής, Καρλίτος και Αϊτόρ.

Η Γουότφορντ απείλησε από τα πρώτα λεπτά με τον Πέδρο, όμως ο Λοντίγκιν απομάκρυνε τη μπάλα κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι “πράσινοι” είχαν ευκαιρία να προηγηθούν, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, όμως ο γκολκίπερ των Άγγλων έπεσε στη δεξιά του πλευρά και απομάκρυνε τη μπάλα.

Το “τριφύλλι” συνέχισε να πιέζει, δημιουργώντας φάσεις, χωρίς όμως να τις μετουσιώνει σε γκολ.

Γουότφορντ (Ρομπ Έντουαρντς): Μπάχμαν (46’ Οκόγιε), Καμπασέλ, Κάθκαρτ (65’ Πόλοκ), Σάντος (65’ Μόρις), Ενγκακιά (46’ Χούνγκμπο), Γκόσλινγκ (46’ Ντομίνγκος), Καγιέμπε (65’ ΜακΚίρναν), Σέμα (46’ Καμαρά), Ντέλε-Μπασιρού (65’ Μεμπουντέ), Πέντρο (65’ Μπάαχ), Μπάγιο (46’ Καλού).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (46’ Λοντίγκιν), Σάντσες (30’ Βαγιαννίδης, 83’ Κρυπαράκος), Σένκεφελντ (46’ Σάρλια), Πούγγουρας (46’ Σιδεράς), Χουάνκαρ (46’ Γκάνεα), Κουρμπέλης (46’ Τσέριν), Ηλιάδης (60’ Ρούμπεν), Παλάσιος (46’ Αϊτόρ), Αλεξανδρόπουλος (46’ Καρλίτος), Σαρδέλης (46’ Κώτσιρας), Ιωαννίδης (46’ Καμπετσής).