Έδειξε χαρακτήρα η Προοδευτική

Απείχε μόλις μια ήττα από τον υποβιβασμό και ήταν έτοιμη να παίξει με την έκτη ομάδα του πρωταθλήματος σε ένα τοπικό ντέρμπι που ξέραμε από την αρχή ,ότι θα έσπαγε καρδιές, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη η κάθε μια για διαφορετικό σκοπό.Στην αρχή του παιχνιδιού λοιπόν η Προοδευτική είχε μπει πιο ζεστή και αποφασισμένη και πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (23-19) ,διαφορά η οποία διευρύνθηκε στο +14 στο τέλος του ημιχρόνου (43-29).Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Φοίνικας έβαλε κάποια σουτ και άρχισε να μπαίνει πάλι στο παιχνίδι και να απειλεί με τους γηπεδούχους όμως να δείχνουν ικανοί στις κρίσιμες φάσεις και να φεύγουν νικητές με το τελικό 75-72, βελτιώνοντας και άλλο το ρεκόρ τους στο 8-8.