Έχασε βαθμούς ο Ιωνικός στη Ρόδο – Η ΑΕΛ κατάφερε και πέρασε και από την Καρδίτσα

Με τέσσερις πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της Κυριακής (29/10) στην Super League 2, με τη Λάρισα να παίρνει σπουδαία νίκη, την ώρα που οι Νικαιώτες “γκέλαραν” στα Δωδεκάνησα.

Στην Καρδίτσα, η ΑΕΛ κέρδισε το θεσσαλικό ντέρμπι, με 2-0 σε βάρος της τοπικής Αναγέννησης. Ο παίκτης που… έκανε τη διαφορά ήταν ο Κοσσονού. Ο Ιβοριανός σκόραρε δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά (61′, 64′) και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο γήπεδο του Μακεδονικού διεξήχθη το πιο… ιδιαίτερο παιχνίδι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με τέρμα του Σιμόνι, σε βάρος του ΠΑΟΚ Β’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 20′ με τον Γκούμα, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Κανίς ανέτρεψε το σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο ισοφάρισε με τον Χάσεκ στο 45’+3′, αλλά γύρισε το ματς στο 63′ με τον Τσιλιγγίρη.

Στη Ρόδο, ο Ιωνικός… σκόνταψε απέναντι στον τοπικό Διαγόρα. Οι Δωδεκανήσιοι προηγήθηκαν στο 15′ με τον Μανιά, ενώ ο Μασούρας διπλασίασε το προβάδισμά τους στο 50′. Το μόνο που κατάφεραν οι Νικαιώτες ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Ζοάο Σίλβα στο 82′.

Στο “Δημοτικό στάδιο Πολυκάστρου“, η σέντρα του αγώνα ανάμεσα σε Απόλλων Πόντου και Κοζάνη έγινε 20 λεπτά μετά το προγραμματισμένο. Αυτό ήταν ίσως και το σημαντικότερο γεγονός που αφορούσε την εν λόγω αναμέτρηση, μιας και εν τέλει ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0.