Εχασε… τα άχαστα ο Παναθηναϊκός αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά, 0-0 στο Βόλο .

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος από το Βόλο, μπορούσε να πάρει τη νίκη, παρόλα αυτά και η ισοπαλία ήταν αρκετή για να του δώσει το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες, αντιθέτως η ομάδα της Μαγνησίας σε καμία περίπτωση δεν απείλησε τον Διούδη.

Το τελικό 0-0 αφήνει ικανοποιημένο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προκρίθηκε στην επόμενη φάση, καθώς είχε κερδίσει με 2-1 στη Λεωφόρο.

Να σημειωθεί ότι ο Βόλος ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο 79′ αποβλήθηκε ο Γκρίλο.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, με το Βόλο να κρατά το «μηδέν» λόγω του Κότνικ.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την γενικώς κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων και δημιούργησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες.

Στο 3′ ο Βιγιαφάνες έπιασε την κεφαλιά με τον Κότνικ να αποκρούει δύσκολα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μαουρίσιο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Βόλου, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ.

Ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος δημιουργούσε πολλά προβλήματα στον Μπαριέντος, «άδειασε» φανταστικά τον παίκτη του Βόλου στο 18′, όμως το σουτ του κατέληξε λίγο άουτ. Ο Παναθηναϊκός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 27′ με τον Βέλεθ, όμως το το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 35′ ο Χατζηγιοβάνης δημιούργησε εκ νέου προβλήματα στην άμυνα του Βόλου, όμως ξανά το σου του ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος κατάφερε να ισορροπήσει, παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Διούδη.

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 70′ για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα στα δεξιά, ο Μαουρίσιο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως έκανε «τσαφ».

Ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες στο 79′, ο Παλάσιος βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γκρίλο τον ανέτρεψε και ο Μανούχος του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Στο 82′ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση με τον Μακέντα από εξαιρετική θέση να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι «πράσινοι» και στο 84′, όταν ο Μαουρίσιο με μια σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Μπαριέντος (72’ Νίνης), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (54’ Ορόζ), Σοάρες (79’ Ροσέρο), Φερνάντες, Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Φαν Φέερτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Αϊτόρ (87’ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (76’ Παλάσιος), Μακέντα (87’ Ιωαννίδης).