Eχασε από τον Άρη έχασε και την τρίτη θέση η ΑΕΚ με σκορ 1-2

δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το παιχνίδι η ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ και κατάφερε να χάσει από τον Άρη με σκορ 1-2 με γκολ του  Πάλμα-Σάσα, και θα εμφανιστούν στα ευρωπαϊκά σαλόνια

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα τραγικά λάθη των παικτών της ΑΕΚ στην άμυνα και πήρε μια πολύτιμη νίκη στη μάχη της Ευρώπης.

Μετά και το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, οι «κίτρινοι» κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Σκαρφάλωσαν στην 3η θέση με 50 πόντους και ετοιμάζουν τα… διαβατήριά τους.

Από την άλλη, ο δικέφαλος βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού. Κατρακύλησε στην 5η θέση με 48 βαθμούς και βλέπει το… τρένο της Ευρώπης να χάνεται. Απογοητευτική ΑΕΚ στα φετινά playoffs, δεν έχει νίκη στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και είναι «φάτσα» με την ολοκληρωτική καταστροφή.

Πάλμα και Σάσα σημείωσαν τα γκολ για τον Άρη, με τον Ρότα να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα. Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για την Ενωση, με τους παίκτες να αποδοκιμάζονται έντονα με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος

Τρελός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο του ΟΑΚΑ, με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς… πάνω-κάτω. Οι παίκτες της ΑΕΚ και του Άρη προσέφεραν ωραίο θέαμα, με τις ευκαιρίες να είναι απανωτές μπροστά από τις εστίες των Τσιντώτα και Κουέστα.

Οι παίκτες του Οφρυδόπουλου μπήκαν δυνατά στο ματς, χάνοντας την πρώτη κλασική ευκαιρία στο 4ο λεπτό. Ο Τσούμπερ συνέκλινε και σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Κουέστα να του λέει «όχι».

Στο 8΄, το σουτ του Μαντσίνι πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Τσούμπερ απείλησε και πάλι με κεφαλιά. Στο 11ο λεπτό, ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Καμαρά κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο. Στο 12΄, ο Κουέστα μπλόκαρε το σουτ του Μοχαμαντί, ενώ στο 15΄, ο Αραούχο κατέβασε υπέροχα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα «κίτρινα» δοκάρια.

Στο 19΄, ο Τσιντώτας κατέβασε ρολά στην εκτέλεση φαουλ του Ματίγια και ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το γκολ για τον Άρη. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έκανε κάκιστη έξοδο και ο Πάλμα από κοντά, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Ένωση πίεσε μετά το τέρμα που δέχθηκε και… απάντησε στο 28΄, με ένα τρομερό γκολ του Ρότα.Εξω από την περιοχή και από διαγώνια θέση, ο μπακ της ΑΕΚ έστειλε με απίθανο τρόπο την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-1.

Στο 33΄ η εκτέλεση φάουλ του Ματίγια ήταν αρκετά άστοχη, ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία προήλθε από τον Σιμάνσκι στο 45΄. Ο Πολωνός χαφ της ΑΕΚ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ετσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες.

Σάσα και… αγάλματα

Η ΑΕΚ μπήκε… φορτσάτη και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48ο λεπτό, Λιβάι και Αμραμπατ συνδυάστηκαν ωραία, με την μπάλα να στρώνεται στον Κριχόβιακ και τον Πολωνό να εκτελεί στα σώματα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και με την ΑΕΚ συνεχώς στην επίθεση, ο Άρης βρήκε το δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του Μπούργος εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη της Ένωσης στην άμυνα για το 1-2. Στο 58ο λεπτό και μετά από την αδράνεια των κιτρινόμαυρων, ο Σάσα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα. Αρχικά, ο επόπτης έδειξε οφσάιντ, αλλά μετά και από συνεννόηση με το VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 61΄, ο Λιβάι Γκαρσία συνέκλινε και σούταρε άστοχα, ενώ στο 64΄, ο Μαντσίνι σπατάλησε τεράστια ευκαιρία. Ο άσος του Άρη πάτησε περιοχή, με το σουτ του να περνάει άουτ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, με το δοκάρι να σταματά τον Λιβάι Γκαρσία. Στο 71΄και μετά από απίθανη εκτέλεση φάουλ του νεαρού εξτρέμ, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Στο 79ο λεπτό, οι «κίτρινοι» έφτασαν μια ανάσα από το τρίτο γκολ. Ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Μαντσίνι, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 87΄, ο Κουέστα μπλόκαρε το σκαστό σουτ του Τζαβέλλα, ενώ στο 90΄ ο Κριχόβιακ αστόχησε από εξαιρετική θέση. Η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, με τον Άρη όμως να διατηρεί το υπέρ του σκορ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί (83′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (70′ Λε Ταλέκ), Κριχόβιακ, Γκαρσία, Άμραμπατ (70′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77′ Μάνταλος), Αραούχο.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Γκάνεα (89′ Σούντγκρεν), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (66′ Ντουκουρέ), Μαντσίνι (81′ Μπερτόγλιο), Πάλμα (66′ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (89′ Δεληζήσης).