Δύσκολη πρόκριση για τον ΟΦΗ.

Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε ο ΟΦΗ στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Κρήτης συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Αχέροντα Καναλακίου για την πέμπτη φάση της διοργάνωσης, αλλά τελικά νίκησε με 1-0 και πέρασε στον επόμενο γύρο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Καστάνιος με πέναλτι στο 25ο λεπτό.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωσης μισής ώρας αγώνα έγινε η φάση που «σημάδεψε» το ματς, όταν ο Καμάου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Παπανίκου και ο διαιτητής υπέδειξε την «εσχάτη των ποινών», παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Ο Καστάνιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-0 σκορ με το οποίο ο ΟΦΗ τελικά πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

ΟΟΦΗ είχε την ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 67’ να «κλειδώσει» τη νίκη αλλά ο Γρίβας αστόχησε από καλή θέση. Στο 80ο λεπτό, ο Αχέροντας άγγιξε την ισοφάριση όταν ο Βέρμπης δεν μπόρεσε να σκοράρει προ κενής εστίας!

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Β. Τζιάρρας): Bλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππίας, Παπανίκου (50’ Κυριάκης), Ζδράβος, Φράγκος, Πότσης (72’ Εμβραΐζογλου), Γεωργίου (72’ Κωσταμένας), Βέρμπης, Τσούτσης (50’ Βασιλειάδης).

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Γκαγιέχος (46’ Λυμπεράκης), Ναμπί (59’ Γρίβας), Σελίμοβιτς (46’ Μεγιάδο), Φαν Ντούινεν (59’ Νέιρα), Καμάου, Καστάνιος.