Δύσκολα τα πράγματα για την Προοδευτική που δεν άντεξε την πολυορκία του Εθνικού

Ο Εθνικός Πειραιά κατάφερε να βάλει τέλος στη σειρά των αρνητικών αποτελεσμάτων και να επιστρέψει στις επιτυχίες με μια εντυπωσιακή εμφάνιση ενάντια στην Προοδευτική, κερδίζοντας με 3-0 στο γήπεδο Μοσχάτου.

Η ομάδα του Β. Χαντέ ξεκίνησε το ματς με ενέργεια και πάθος, ενώ από νωρίς φάνηκε ότι θα είχε τον έλεγχο του αγώνα. Το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε μετά την αποβολή του αμυντικού των φιλοξενούμενων, Ανδριόπουλο, καθιστούσε ακόμη πιο εύκολη την εργασία της. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Πολύζος σκόραρε με ένα εκπληκτικό πλασέ. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες συνέχισαν να υπερτερούν, με τον Γεωργούση να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο μέρος του αγώνα, στα λεπτά 55 και 65.

Μετά τα γκολ αυτά, το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το ματς με άνεση και να προσθέτουν το τρίποντο στη συγκομιδή τους. Με αυτή τη νίκη, ο Εθνικός Πειραιά απέκτησε ένα σημαντικό ψυχολογικό άνοιγμα και επιστρέφει στον δρόμο των επιτυχιών.

Διαιτητές: Κατόπης (Σάμου), Ρούσσος-Τράντας (Αθηνών)

Εθνικός Πειραιά (Βαγγέλης Χαντές): Μεσούλι, Μαλάι, Ζωγραφάκης, Χρούστινετς, Τσατσαρής, Σκεντεράι, Κυριαζής (68′ Πλουμάτος), Πολύζος (80′ Τσιάβος), Γεωργούσης (73′ Βαλαβανόπουλος), Μακρυγιάννης (80′ Σέχου), Αντωνίου (80′ Νταλακούρας)

Προοδευτική (Πάρης Ανδράλας): Πράνταλος, Πετράκης, Μανδαμαδιώτης, Παπαγεωργίου, Ανδριόπουλος, Γκόγκα (29′ Δρόσης), Τσακίρης, Ξυγκάκης, Ξενοπανάγος (71′ Καράβολος), Λαζαρίδης, Σταθόπουλος (65′ Γαβράς).