Δύσκολα ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία στους Ζωσιμάδες 1-1

Μεγάλο ματς έγινε στα Γιάννενα μεταξύ ΠΑΣ Γιαννινα – Ολυμπιακού 1-1 Ήταν ένας κανονικός ημιτελικός με πάθος  με ταχύτητα, η μπάλα πάνω κάτω και στις δυο εστίες κυρίως στο Β μέρος το ματς είχε πάρει φωτιά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με εκτεταμένο ροτέισον και παρά λίγο να το πληρώσει.Ο Σα σε δύο περιπτώσεις . μετά το 1-0  με το πέναλτι που προηγήθηκε η ομάδα των Ιωαννίνων απέτρεψε το 2-0.
Ο Ολυμπιακός στο Α ημίχρονο δεν έπιασε καλή απόδοση και  για να είμαστε ειλικρινής πέταξε ένα ημίχρονο. Με τον Σα κάτω από τα δοκάρια τον Λαλά και Ρέαμπτσιουκ επιθετικά μπακ Σεμέδο, Σωκράτη, Μπα  τράδα στα στόπερ, Μπουχαλάκη Καμαρά στα χαφ, Μπρούμα, Φορτούνη, στα άκρα της επίθεσης και τον Χασάν προωθημένο.
Στο Α ημίχρονο οι ομάδες είχαν μόλις από μια ευκαιρία και ένα πέναλτι που κέδισε η ομάδα των Ιωαννίνων και προηγήθηκε με 1-0. Ο Ολυμπιακός στο 11″ ο Χασάν βγήκε μπροστά μόνος του και πλάσαρε την μπάλα πάνω στον Λοντίνγκι.
Ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στο 16″ με τον Μιλιντσεάνου που πλάσαρε μόλις άουτ.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπα ο διαιτητής άργησε να το σφυρίξει και με την βοήθεια της τηλεόρασης με τα ριπλέυ στο 45 + 5″ ο Εραμουσπε έκανε το 1-0 για τα Γιάννενα.
Β ημίχρονο ο Μαρτινς κάνει δύο αλλαγές ο Παπασταθόπουλος έχει πρόβλημα στους προσαγωγούς και την θέση του παίρνει ο Χολέμπας. Επίσης την θέση του Λαλά παίρνει ο Ανδρούτσος. Στο 56″ η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ με τον Μιλιντσεάνου βγήκε τετ α τετ  πρό του Σα ο Σεμέδο δεν κατάφερε να τον ανακόψει με τάκλιν, και έσωσε ο Σα τον Ολυμπιακό από το 2-0.
Στο 58″ ο Φορτούνης από δεξιά με την συνεργασία του Ανδρούτσου βρίσκει με σέντρα το κεφάλι του Χασάν μόλις άουτ.Στο 60″ ο Μασούρας θα μπει στο παιχνίδι και βγαίνει ο Ρέαμπτσιουκ. Στο 63″ και στο 65″ είχαμε δυο σουτ από Μπρούμα και Μασούρα άουτ. Στο ίδιο λεπτό 65″ ο Μιλιντσιάνου  από σέντρα του Σάλιακα λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 για τον ΠΑΣ όμως ο Σα ήταν εκεί κάνοντας την μεγάλη απόκρουση του αγώνος με έξοδο.
Στο 68″ ο Μαρτίνς αναγκάζεται να ρίξει όλα τα όπλα του μέσα και βάζει και τον Έλ Αραμπί για να παίξει με δυο φορ και βγάζει τον Μπρούμα, παράλληλα βγαίνει και ο Καμαρά και μπαίνει ο Εμβιλά. Ο Ολυμπιακός από εκεί και πέρα πιέζει τα Γιάννινα για να ισοφαρίσει και οι επιθέσεις είναι συνεχόμενες είναι θέμα χρόνου να το πετύχει.
Πράγματι από δεξιά ο Φορτούνης με τον Ανδρούτσο κάνουν ότι θέλουν στην άμυνα των Ιωαννίνων στο 73″ και ο Φορτούνης σημαδεύει τον Χασάν μέσα στην περιοχή εκεί ο Αιγύπτιος τί έκανε με ένα θεαματικό ψαλίδι αλά Φαν Μπάστεν η Νίκου Αναστόπουλου, ότι θέλετε ο Λοντίγκιν δεν μπόρεσε να διώξει και την προώθησε στα δίχτυα ήταν για τον Χασάν το θεαματικοτερο γκολ που έχει βάλει με την φανέλα του Ολυμπιακού.
Στο 79″ ο Έλ Αραμπί έχει βρεί την ευκαιρία να βρεθεί μέσα στην περιοχή έτοιμος να δώσει έτοιμο γκολ αριστερά του στον Φορτούνη καθυστέρησε και έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός  πετύχει το 1-2
Θέλω να πω εδώ καλύτερα θα ήταν στο Α μέρος να έπαιζε κομπλέ η ομάδα να  προηγηθει στο σκορ και μετά να άλλαζε τους παίκτες που θα ήθελε να τους ξεκουράσει.. Όταν είδε τα σκούρα ο Μαρτινς τότες σήκωσε από το πάγκο τα δυνατά του όπλα όπως είναι οι Έλ Αραμπί, Μασούρας, Χολέμπας, Εμβιλά, Ανδρούτσος.
Λαλά και Ρέαμπτσιουκ δεν τα καταφέρνουν επιθετικά να μπουν στο σύστημα 3-4-3 . Τεράστιος σήμερα ο Σα. Γενικά η ομάδα στο Β μέρος και μετά το 60″ ήταν καταπληκτική και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, όμως έτσι πρέπει να παίζει και από το πρώτο ημίχρονο και όχι όταν είναι πίσω στο σκορ.Ο Φορτούνης σήμερα οργίασε ήταν ο ηγέτης  ήταν ο κουμανταδόρος της επίθεσης και πρέπει αναξαρτήτως συστημάτων να είναι βασικός σε όλα τα παιχνίδια

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν – Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (93’ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς)- Παμλίδης (87’ Μπέρνερ), Μιλιντσεάνου (81’ Κάργας).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Λαλά (46 Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν