Δόξα Δράμας-Ιωνικός 2-1: ”Σφαλιάρα” πριν το ντέρμπι! (vid)

Την πρώτη ήττα μετά από 6 παιχνίδια γνώρισε ο Ιωνικός ο οποίος ηττήθηκε της Δόξας Δράμας με 2-1 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 2. Ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους στιγμές για να σκοράρουν με τη Δόξα Δράμας όμως να είναι εν τέλει πιο αποτελεσματική.

Ειδικότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτυπήσουν στο ψηλό παιχνίδι, καθώς και τα 2 γκολ τους προήλθαν από κεφαλιές, παίρνοντας έτσι την πρώτη εντός έδρας νίκη.

Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Νασιμέντο στο 23ο λεπτό, ο οποίος πήδηξε αφύλακτος μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά μετά ο Ιωνικός έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Κάστρο έβγαλε τη σέντρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ρόλε έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός απείλησε εκ νέου αυτή τη φορά με τον Κάστρο. Στο 53ο λεπτό της συνάντησης, ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα με το εξωτερικό αλλά η κεφαλιά του επιθετικού των φιλοξενούμενων πέρασε λίγο άουτ.

Οι Νικαιώτες συνέχισαν να πιέζουν, αλλά η Δόξα ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πάλι δίχτυα με πανομοιότυπο τρόπο. Στο 75ο λεπτό, ο Φυτόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με τον Αγγελόπουλο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ιωνικού χτίζοντας γερά θεμέλια για ένα μεγάλο τρίποντο.

Ο Ιωνικός όμως δεν τα παράτησε, καταφέρνοντας μάλιστα να βρει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στην αναμέτρηση. Στο 81ο λεπτό ο Ρόλε εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από τα δεξιά με τον Στεφανάκο να κάνει μεγάλο λάθος καθώς δεν τοποθετήθηκε σωστά, θέτοντας με αυτόν τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι άνοιξε, ο Ιωνικός προσπάθησε γι’ άλλη μία φορά στις καθυστερήσεις να βρει το γκολ που θα του έδινε βαθμούς, δίχως επιτυχία αυτή τη φορά.

Παρά την ήττα, ο Ιωνικός παραμένει στην κορυφή με 17 βαθμούς, καθώς ο Λεβαδειακός δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημά του, μιας κι εκείνος στραβοπάτησε εκ νέου στην έδρα του αυτή τη φορά κόντρα στον Απόλλων Λάρισας (0-0). Θυμίζουμε πως οι δυο τους αναμετρώνται στο γήπεδο της Νεάπολης την Κυριακή 21/2 στο ντέρμπι κορυφής για τη 10η αγωνιστική.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης (60’ Μενσά), Παπαργυρίου, Άντερσον, Αγιώτης, Παρασκευάς, Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Κουτσιανικούλης (60’ Σπυρόπουλος), Μαυριάς, Σαμπανίδης (77’ Μπαράνκο).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (78’ Kιουρουκίδης), Κύργιας, Κοτσώνης (56’ Σινγκ), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Νιάσε (78’ Μάναλης), Ρόλε, Ματσούκας (87’ Κόρμπος), Πλατέλλας, Κάστρο.