Δόξα Δράμας-Εργοτέλης 1-0: ”Στοπ” στο σερί (vid)

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε την Τετάρτη 24/2 η Δόξα Δράμας απέναντι στον Εργοτέλη στον εξ αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Δραμινοί κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο χάρη στο όμορφο γκολ του Μενσά στο 45ο λεπτό, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να δεχθούν την πρώτη τους ήττα μετά από 3 συνεχόμενες νίκες και να μην αυξήσουν τη διαφορά από τον δεύτερο Ιωνικό.

Πρωταγωνιστής στην αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της Δόξας Στεφανάκος ο οποίος κράτησε το μηδέν σε όλες τις ευκαιρίες του Εργοτέλη.

Χαρακτηριστικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτές του Μανουσάκη στο 25ο λεπτό, του Μαζουλουξή ένα λεπτό αργότερα, και του Τσέλιου στο 34′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης συνέχισε την πολιορκία του, αλλά και πάλι ο Στεφανάκος ήταν παρών. Στο 47ο λεπτό ο Μανουσάκης έφτασε μία ανάσα από το 1-1, αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε σωτήρια από τον Στεφανάκο.

Τελευταία πιο σημαντική ευκαιρία για τους Κρητικούς ήταν το σουτ του Μανουσάκη στο 76′ το οποίο εξουδετέρωσε πάλι ο Στεφανάκος, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Θυμίζουμε πως η Δόξα Δράμας επικράτησε και του Ιωνικού στην εντός έδρας με 2-1, ενώ με την Παναχαϊκή απέσπασε ισοπαλία 0-0, δείγμα που δείχνει οτι είναι μία αρκετά ανταγωνιστική ομάδα ειδικά στην έδρα της. Δεν είναι τυχαίο που παραμένει αήττητη για 5 σερί παιχνίδια, παρά το γεγονός οτι καθυστέρησε να κάνει πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Μαυριάς, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Αγιώτης (18′ λ.τ Κουκόλης), Χάμοντ, Μενσά (84′ ΄λ.τ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος (84′ Πινδώνης), Βάντερσον (64′ Μπελεβώνης), Μπαράνκο (84′ Σαμπανίδης).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ (63′ Κατσούρρι), Σερβιλάκης (85′ Μποτέ), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (63′ Κωστανάσιος), Μανουσάκης, Κοκκίνης (46′ Μπουρσέλης), Πατρινός (46′ Κόνραντ).