Διπλό ο Ολυμπιακός 1 – 2 με τον ΟΦΗ μέσα στο Ηράκλειο

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με ανατροπή από 1 – 0 σε 1- 2
Μετά από το αυτογκόλ του Ντοι στο 40″ μετά από σέντρα του Τοράλ ο Ντόι νεαρός 19χρονος στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού προσπάθησε με προβολή να διώξει την μπάλα αλλά από κακό υπολογισμό την έστειλε στα δίχτυα του Τζολάκη για το 1 – 0 για την ομάδα του ΟΦΗ.

Στο Β ημίχρονο ο Μίτσελ πέρασε στο παιχνίδι τους δυο Ροντρίγκες Χάμες και Γκάρυ αντί τους Μασούρα και Ντόι. Με τον Εμβιλά να γυρίζει στόπερ στην θέση του Ντόι

Στο 51″ ο Μαγιάδο ανέτρεψε τον Βρουσάι μέσα στην περιοχή ( γι αυτό λέμε 1 – 2τα εξτρέμ να πατάνε περιοχή) και ο Διαμαντόπουλος αμέσως έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ανέλαβε ο Χάμες με τον Μανδά να αποκρούει σε κόρνερ παρά το ότι ο Μανδάς έκανε βήματα μπροστά από την γραμμή δεν δόθηκε επανάληψη ούτε από το VAR.

Στο 58″ όμορφη κάθετη πάσα του Χάμες στον Ροντρίγκες να τον βγάζει απέναντι στον Μανδά και να τον πλασάρει για την ισοφάριση με 1 – 1 για τον Ολυμπιακό.

Και στο 81″ να καθαρίζει το παιχνίδι αυτος ο γιγάντιος σεντερ φόρ Μπακαμπού με κεφαλιά από συστημένη σέντρα από φάουλ του Βαλμπουενά.και να ανατρέπει το αποτέλεσμα 1 – 2 για τον Ολυμπιακό.

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, με αμυντικό δίδυμο τους Παπασταθόπουλο και Ντόι, στα αμυντικά άκρα τους Ρέαμπτσιουκ και Άβιλα. Στο κέντρο τους Εμβιλά, Χουάνγκ Ιν-Μπεόμ και Αγκιμπού Καμαρά, στα εξτρέμ τους Μασούρα και Μπιέλ, στην κορυφή της επίθεσης τον Μπακαμπού.

Στο 5’ βαθιά μπαλιά από τον Μανδά με τον Γκερέρο να κινείται στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και να βγαίνει απέναντι στον Τζολάκη, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο. Στο 8’ σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή, σε σώματα. Στο 12’ ενέργεια του Μεγιάδο, μετά από πάσα του Περέα, το σουτ πάνω στον Τζολάκη. Στο 14’ σουτ του Ντικό, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Στο 15’ κεφαλιά του Μασούρα, άουτ. Στο 20’ σουτ του Μασούρα, εκτός περιοχής, άουτ. Στο 23’ επέλαση του Άβιλα και σουτ του Ισπανού, άουτ. Στο 34’ ο Μπιέλ έβγαλε μπαλιά για τον Μασούρα ο οποίος κοντρόλαρε και έβαλε ασίστ για τον Μπακαμπού, το σουτ όμως έδιωξε ο Μανδάς. Στο ριπλέι φάνηκε ότι ο Μασούρας ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 36’ ο Άβιλα αποχωρεί με τραυματισμό, με τον Βρουσάι να παίρνει λίγο αργότερα τη θέση του. Στο 37’ σουτ του Χουάνγκ, στην αγκαλιά του Μανδά. Στο 38’ κεφαλιά του Γκερέρο, άουτ.

Στο 40’ μετά από σέντρα του Τοράλ, ο Ντόι στην προσπάθειά του να διώξει με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το προβάδισμα του ΟΦΗ με 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σέντρα-σουτ του Μπιέλ, άουτ. Στο 45’+5’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντικό, διώχνει σε κόρνερ ο Τζολάκης. Στο ημίχρονο ο Μίτσελ έβγαλε τον Μασούρα και τον Ντόι και πέρασε στις θέσεις τους τον Γκάρι Ροντρίγκες και τον Χάμες Ροντρίγκες, με τον Εμβιλά να γυρίζει σε θέση στόπερ.

Στο 47’ σουτ του Βρουσάι, στα όρια της μικρής περιοχής, ψηλά άουτ. Στο 48’ καλό σουτ του Μπιέλ, άουτ.

Στο 51’ ο Μεγιάδο πήρε τα πόδια του Βρουσάι, που είχε πατήσει περιοχή, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάμες Ροντρίγκες με τον Μανδά εντυπωσιακά να διώχνει σε κόρνερ και να κρατάει το 1-0. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR γιατί φάνηκε ο γκολκίπερ του ΟΦΗ να έχει κάνει βήμα εκτός και να μην πατάει στην γραμμή της εστίας στην εκτέλεση, όμως δεν δόθηκε επανάληψη.

Στο 58’ κάθετη μπαλιά του Χάμες με τον Γκάρι απέναντι στον Μανδά να ευστοχεί για το 1-1 του Ολυμπιακού.

Στο 81′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μπακαμπού με κεφαλιά στα όρια της μικρής περιοχής πετυχαίνει το γκολ, για την ανατροπή του Ολυμπιακού σε 2-1.

Στο 91′ στην αντεπίθεση ο Γκάρι βγάζει ασίστ για τον Μπακαμπού, όμως απέναντι στον Μαρδά σούταρε άουτ.

Κίτρινες: Λάρσον, Μπαλογιάννης, Μαρινάκης – Ντόι

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (72΄Ντζου), Τοράλ (64’ Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντικό (55’ Ντιουσέ), Γκερέρο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα (39’ Βρουσάι λ.τρ.), Παπασταθόπουλος, Ντόι (46’ Γκάρι), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, Αγκιμπού Καμαρά (80′ Μαρσέλο), Μασούρας (46’ Χάμες), Μπιέλ (74′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.