Διπλό μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την Χαλκηδόνα

Η Χαλκηδόνα κατέλαβε την 4η θέση στην κατάταξη μετά τη νίκη της επί του Αρη Αμφιάλης με 2-0, σε ένα παιχνίδι που επισκιάστηκε από διαμαρτυρίες.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με ένα πέναλτι που προκάλεσε αντιδράσεις στους γηπεδούχους. Ο Καρυτινός εκτέλεσε το πέναλτι με επιτυχία, αφήνοντας το σκορ στο 0-1. Ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για ένα ακυρωθέν τέρμα του Σκαραμάγκου από τον διαιτητή Τσαγκαράκη, ο οποίος υποστήριξε ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος.

Επίσης, ο Άρης αντιμετώπισε ατυχίες, με προσπάθεια του Σκαραμάγκου να σταματά στο δοκάρι και μια κεφαλιά του Κορτέση που πήγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν άλλο δοκάρι με τον Κρεββατά, αλλά η Χαλκηδόνα κατάφερε να σκοράρει, κερδίζοντας τον αγώνα με 2-0, με σουτ του Βοργιά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης αντιμετώπισε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα, καθώς από το 54ο λεπτό έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κρεββατά. Οι δύο ομάδες εξέφρασαν έντονες διαμαρτυρίες για την αποβολή, δημιουργώντας έντονη αντιπαράθεση στον αγωνιστικό χώρο.

Άρης Αμφιάλης: Πολυχρονόπουλος(74’Καραβασιλείου) , Ζευγολατάκος(81′ Καραβασιλείου), Γεωργιάδης, Βαζαίος Α., Βαζαίος Φ.(74′ Σιφνάκης), Σάνκα, Γεωργιάδης(46′ Καζαντζίδης), Μπαλόπητος, Κρεββατάς, Σκαραμάγκος, Κόκκας.

ΑΟ Χαλκηδών: Θεοδωρούλας, Κούρτης, Πνευματικός, Μάνθος, Μπουζάλι, Αθανασιάδης, Κορτέσης(46′ Οικονομάκης), Μανδαμαδιώτης(46′ Ζαρκαδούλας Α.), Ζαρκαδούλας Λ.(46′ Παναγιωτόπουλος), Καρυτινός, Κατσάνης(60′ Βοργιάς).