Διέλυσε την Νόριτς με 5αρα η Σίτι

Τα πέντε γκολ των Πρωταθλητών στην ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη αλλά και το 2-2 του «Έλαντ Ρόουντ» ξεχώρισαν στο απογευματινό πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά το «στραβοπάτημα» την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Τότεναμ συνέτριψε την Νόριτς με 5-0 στο «Έτιχαντ». Σκόρερ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν οι Γκρίλις, Λαπόρτ, Στέρλινγκ και Μαχρέζ ενώ το πρώτο γκολ του αγώνα πέτυχε ο τερματοφύλακας της Νόριτς, Τιμ Κρούλ, στην… λάθος εστία. Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο όμως αντικαταστάθηκε στην έναρξη του δεύτερου. Ο Χρήστος Τζόλης παρέμεινε στον πάγκο.

Στο Λιντς, η ομώνυμη ομάδα αντιμετώπισε την Έβερτον. Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Λίγο πριν το ημίχρονο, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ματ Κλίντς. Στην έναρξη του δεύτερου μέρους ο νεοαποκτηθείς Ντεμάραϊ Γκρέι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ. Παρόλα αυτά η Λιντς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με τον Ραφίνια. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο «Βίλα Παρκ», η Άστον Βίλα υποδέχθηκε την Νιούκαστλ. Οι «χωριάτες» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν το τρίποντο. Με ένα απίστευτο γκολ του Ντάνι Ίνγκς στο 45+3′ και ακόμη ένα από τον Ελ-Γκάζι στο 62′ οι παίκτες του Ντιν Σμιθ «καθάρισαν» το ματς.

Στην μοναδική αναμέτρηση της ημέρας που δεν είχε κανένα γκολ, Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο «Σέλχαστ Παρκ».

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων των 17:00 στην 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ:

Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0
Λιντς-Έβερτον 2-2
Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0
Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0