Δίας Κορυδαλλού-Εθνικός Πειραιά 1-2: Το γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο

Με ανατροπή πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πειραιά ο Εθνικός. Παρά το γεγονός οτι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από τον ανταγωνιστικό Δία Κορυδαλλού, έβγαλε αντίδραση γυρνώντας το παιχνίδι και παίρνοντας εκείνος εν τέλει την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Πούλια στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Εθνικός κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι μέσα σε 5 λεπτά. Πρώτα ο Σαρηγιάννης με σουτ έκανε το 1-1 στο 50′ και έπειτα ο Ασπρογιάννης με πέναλτι στο 54ο λεπτό έκανε το 1-2. Θυμίζουμε πως ο Ασπρογιάννης είχε πετύχει και στη προηγούμενη φάση του Κυπέλλου γκολ με πέναλτι, αυτή τη φορά κόντρα στους Ερασιτέχνες του Ιωνικού.

Ο Δίας δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Εθνικό να παίρνει τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δίας Κορυδαλλού (Γιάννης Μανδρέκας): Ροβάτσος, Πηγουνάκης (82΄ Θωμάκος), Ρίζος (82΄ Πηταράκης), Πηλίδης, Παρασκευόπουλος, Πούλιας (82΄Αϊβατίδης), Σκούταρης Ν. (60΄ Υφαντίδης), Χαρατσάρης, Νούχο, Καλύβας (70’ Φαράζογλου), Αλσατζής.

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Λαδάς, Ζούπα (46’ Νταούλιας), Ζωγραφάκης (76΄ Μπασινάς), Λώλος, Παπαγεωργίου, Ξενοπανάγος, Ασπρογιάννης, Ντίας, Κόκκορης (76΄ Βαγγέλης), Σαρηγιάννης (88΄ Δημητρέλης), Παλούκης (46΄ Καναβέτας).

Photo Credits: Ethnikos.gr