Διαγόρας-Ιωνικός 1-0: Του κόψε το σερί!

Την ήττα μετά από 6 παιχνίδια γνώρισε ο Ιωνικός, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Διαγόρα στη Ρόδο, παραμένοντας όμως σε τροχιά ανόδου και πιο συγκεκριμένα στη δεύτερη θέση, 3 βαθμούς από την τρίτη Ιεράπετρα.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι εδραιώθηκαν στην πέμπτη θέση με 32 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Ιωνικό να απειλεί κυρίως μέσω στατικών φάσεων.

Η πρώτη απειλή από την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήρθε στο στο 10ο λεπτό, όταν ο Βλαχομήτρος εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα του Διαγόρα δεν έδιωξε καλά, με αποτέλεσμα ο Κρητικός να κάνει το ψαλίδι, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 25′ της αναμέτρησης, ο Ιωνικός απείλησε πάλι από στατική φάση, με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Παπατζίκο με κεφαλιά, η οποία όμως ήταν άστοχη.

Στο 29ο λεπτό, ο Διαγόρας διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι του Ιωάννου, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Αγγελάκης δεν έκρινε οτι ήταν αρκετό για να δείξει την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας ανέβασε στροφές, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 61ο λεπτό.

Ο Κουρεπίνης έκανε λανθασμένο γέμισμα, έχοντας ως συνέπεια να φτάσει η μπάλα στον Πατσαρούχα που με ωραίο σουτ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Ο Ιωνικός προσπάθησε στο όσο διάστημα απέμενε να γίνει απειλητικός, με καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου που πέρασε άουτ στο 85ο λεπτό, δίχως όμως να είναι αρκετό, φτάνοντας εν τέλει στην ήττα.

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Μπουρλάκης (78’ Γούλας), Γεωργίου (90’ Μανωλάκης), Πατσαρούχας (85’ Αυγενικού), Μπαρμπαρούσης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος, Κολλαράς (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ματσούκας (58’ Σμυρλής), Βουκμίροβιτς, Κρητικός Σ., Βλαχομήτρος (73’ Μάναλης).