Διαγόρας-Αιγάλεω 1-0: Χτίζει σερί βλέποντας άνοδο!

Τη νίκη με 1-0 πήρε στη Ρόδο ο Διαγόρας απέναντι στο Αιγάλεω, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα των Δωδεκανήσων πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στην έδρα της, κερδίζοντας μάλιστα με το ίδιο σκορ, σε αντίθεση με το Αιγάλεω που ηττήθηκε για τέταρτο σερί παιχνίδι εκτός έδρας.

Παρά την ήττα, η ομάδα του Θωμά Γράφα βρίσκεται προσωρινά στη 10η θέση και τους 24 βαθμούς, μιας και αν ο Ιάλυσος κερδίσει σήμερα την Καβαλα, το Σίτι θα βρεθεί στη ζώνη του υποβιβασμού (ο Ιάλυσος αυτή τη στιγμή έχει 23 βαθμούς).

Από την άλλη ο Διαγόρας αναρριχήθηκε στην θέση και τους 35 βαθμούς, 2 βαθμούς πίσω από τον ΟΦ Ιεράπετρας και 5 από τον Ιωνικό, ο οποίος επικράτησε σήμερα του Ολυμπιακού Βόλου με 2-0.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τον αέρα να δυσκολεύει αρκετά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Η πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 23ο λεπτό, όταν ο Γεωργίου έκανε τη σέντρα, ο Μπουρλάκης έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα όμως να καταλήγει άουτ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Διαγόρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Το Αιγάλεω εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί του Διαγόρα απομάκρυναν, με τον Κασνέτσι να παίρνει τη μπάλα, να τη δίνει στον Μπουρλάκη, εκείνος στον Μπαρμπαρούση, ο οποίος με εξωτερικό πλασέ έστειλε τον Διαγόρα προηγούμενο στα αποδυτήρια με 1-0.

Στο δέυτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσφέρουν παραπάνω θέαμα.

Σημαντικότερη ευκαιρία, ήταν αυτή του 72ου λεπτού, με τον Μπουρλάκη να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το δοκάρι του Σικαλιά.

Το Αιγάλεω δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Γεωργίου (90’ Αυγενικού), Μπουρλάκης (82′ Γλυνός), Πατσαρούχας, Μπαρμπαρούσης.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάσκαρης, Γουερέ (55΄Τσιλιγκίρης), Μαχαίρας, Φαρινόλα, Καλλέργης (82′ Μαρκολίνο), Καπό.