Δεν ολοκληρώθηκε το Ηρακλής Νίκαιας-ΑΟ Καραβά!

Ένα απρόσμενο γεγονός έκρυβε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή Νίκαιας και τον ΑΟ Καραβά για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’Κατηγορίας.

Πιο συγκεκριμένα, με το πέρας το πρώτου ημιχρόνου και το σκορ να είναι στο 1-1 (Αγουρσαλίδης στο 9′, Σελμενάι στο 15′), μία μερίδα φιλάθλων των φιλοξενούμενων επιτέθηκαν φραστικά στον διαιτητή της αναμέτρησης!

Μάλιστα, τον προπηλάκισαν προτού μπει στα αποδυτήρια, ενώ τον απείλησαν πως δεν θα βγει ζωντανός από το γήπεδο!

Τελικά, με τη βοήθεια του προέδρου του Καραβά, κ. Σκανδάλη, ο κ. Φιλακούρης πήγε στα αποδυτήρια.Στη συνέχεια, απευθύνθηκε στην αστυνομία για τον αν μπορεί να τον συνοδέψει μετά το τέλος του παιχνιδιού στα αποδυτήρια, αλλά και στη διαδρομή για το σπίτι του.Η αστυνομία του απάντησε πως θα πρέπει να ενημερώσει το κέντρο, ώστε να ενημερώσει για τα εν λόγω περιστατικά.

Έχοντας περιμένει για 55 λεπτά, ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν κατάφερε να συνεχίσει τον αγώνα, καθώς πέρα από τη ψυχολογική πίεση που ένιωθε, δεν υπήρχε ο κατάλληλος φωτισμός για να υπάρχει η αντίστοιχη ορατότητα.

Πλέον, το μπαλάκι πάει στη ΕΠΣΠ, περιμένοντας το πώς θα πράξει μετά από αυτά τα θλιβερά περιστατικά.

Διαβάστε τι έγραψε ο διαιτητής στο φύλλο αγώνος:

“Μετά το τέλος του ημιχρόνου και καθώς κατευθυνόμασταν στα αποδυτήρια των διαιτητών, με προσέγγισαν απειλητικά μερίδα των φιλάθλων της ομάδας ΑΟ Καραβά, οι οποίοι φόραγαν διακριτικά(μπουφάν της ομάδας τους), εκ των οποίων ένας από αυτούς με έσπρωξε και μου είπε: “Με τους υπόλοιπους θα σε γαμ… ρε μουν…. Φιλακούρη παίζεις για την Σαλαμίνα. Δεν θα πας σπίτι σου σήμερα. Το πέναλτι το έπνιξες μωρή καρ….., τελείωσες γαμ…. τη Σαλαμίνα σου και γαμ… τον Αίαντα”. Πριν μπούμε στα αποδυτήρια, οι συγκεκριμένοι φίλαθλοι, μας έφτυσαν και μας έβριζαν συστηματικά λέγοντας: “Δεν θα φύγετε από εδώ, αρχ… Φιλακούρη έχεις τελειώσει σήμερα. Θα σε θάψουμε”. Σε εκείνο το σημείο επενένεβη ο Πρόεδρος του ΑΟ Καραβά κ. Σκανδάλης, ο οποίος μας βοήθησε μαζί με τον παρατηρητή αγώνα, να μπούμε στα αποδυτήρια. Καθώς μπήκαμε στα αποδυτήρια των διαιτητών, καλέστηκε η αστυνομία και περιμέναμε να έρθει στο γήπεδο(περίπου 15 λεπτά), για να μας εγγυηθεί και να μας διασφαλίσει, εάν κατά πρώτον μπορεί να γίνει το β’ ημίχρονο μένοντας στο γήπεδο και κατά δεύτερον, εάν μπορούν να μας συνοδεύσουν μετά τη λήξη του αγώνα στα οχήματά μας και στη συνέχεια στα σπίτια μας. Σε εκείνο το σημείο, ένιωσα ψυχολογική πίεση και κίνδυνο για την συνέχιση του αγώνα και των συνεργατών μου. Όταν ήρθε η αστυνομία στο γήπεδο και μετά από περιγραφή των γεγονότων, η αστυνομία μας είπε ότι πρέπει να ενημερώσει το κέντρο, αν μπορούν να μείνουν στο γήπεδο για όλα τα προαναφερθέντα. Ως εκ τούτου, κι ενώ περίμενα να ενημερωθώ από την αστυνομία, είχαν περάσει περίπου 55 λεπτά, με αποτέλεσμα ο φωτισμός του γηπέδου να είναι ελλιπής, με αποτέλεσμα την οριστική διακοπή του αγώνα, λόγω ορατότητας”.

Ηρακλής Νίκαιας (Βασίλης Ιωαννίδης)  : Καραδήμας, Παπαθανασάκης(42′ Μπερίσα), Συμιγδάλας, Χάιδος, Λαζάκης, Βαλάκος, Ντομπρίν, Μπόγρης, Μπάρδης, Λουκάνι, Αγουρσαλίδης.

ΑΟ Καραβάς (Λευτέρης Βασιλειάδης): Μπότος, Κερίμ, Πουρσανίδης, Καρακώστας, Αναγνωστόπουλος, Νικολακόπουλος, Κοττάκης, Χατζάκης, Σαμλίδης, Λίτσι, Σελμανάι.