«Χρυσός» ο Μαντζουράνης στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα

Σπουδαίο επίτευγμα σημείωσε ο Έλληνας αθλητής στην πόλη Καν της Γαλλίας.
Ο Άγγελος Μαντζουράνης με βολή στα 58,72 μέτρα αναδείχθηκε νικητής στη δισκοβολία και χάρισε στην Ελλάδα την πρώτη της διάκριση στη διοργάνωση, ένα χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε με 57,92μ., και συνέχισε με 59,45μ., 58,72μ. και 56,32 μέτρα, σε έναν αγώνα που υπήρξαν και δύσκολες καιρικές συνθήκες, καθώς ξέσπασε και βροχή.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους αθλητές και αθλήτριες, η Αφροδίτη Τζατζαμάκη ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας που άρχισε την προσπάθεια της στη διοργάνωση, τερματίζοντας στην έβδομη θέση στο άθλημα της σφυροβολίας με 59,45μ. στην δεύτερη βολή της, η μοναδική έγκυρη στο σημερινό αγώνα.

Στα 100μ. των Ανδρών ο Χαρίτων Τάσσης κατέλαβε την έβδομη θέση στον τελικό με 11.00, ενώ νωρίτερα πέτυχε 11.03 στη διαδικασία του προκριματικού. Στην ίδια θέση τερμάτισε και η Σοφία Κωνσταντινίδου στα 100μ. κοριτσιών με 12.45.

Μία βολή χρειάστηκε ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης για να προκριθεί στον τελικό του ακοντισμού. Ο αθλητής από την Δράμα σημείωσε 73,69 μ., που είναι η δεύτερη καλύτερη του προκριματικού.

Στον τελικό των 800 μ. προκρίθηκε η Αναστασία Μωραΐτη, αφού στον προκριματικό της απόστασης ήταν τρίτη στη σειρά της και όγδοη στο σύνολο με 2.18.37. Ανάλογα καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Αλέξανδρος Σκούρτης, που ήταν δεύτερος στην τρίτη προκριματική σειρά των 800 μ. με 1.55.14 και προκρίθηκε απευθείας στον τελικό της απόστασης.

Στα 400 μέτρα με εμπόδια, η Αναστασία Καρβουνά ήταν τρίτη στη σειρά της με 63.68, ενώ στην ίδια θέση τερμάτισε και ο Νίκος Σαφιωτάκης στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών με 55.40. Αμφότεροι προκρίθηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους με βάση την επίδοση τους.

Στον προκριματικό του μήκους συμμετείχε η Ευγενία Σχίζα, που ήταν πέμπτη στο γκρουπ της και ένατη στο σύνολο με καλύτερο άλμα στα 5,54 μέτρα, ενώ τέλος, στον τελικό των 3.000 μέτρων στις γυναίκες η Μαρία-Ανθή Βυθούλκα ήταν έκτη με 10.25.71, ενώ στα 3.000 μ. Αγοριών ο Ανδρέας Γεωργίου έβδομος με 8.37.52.