Χρυσό τρίποντο με τον Μπρούμα στο Περιστέρι o Oλυμπιακός 0-1 Δείτε (φωτό)(βίντεο)

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το μπλόκο του Ατρόμητου μάλλον εύκολα με 0-1
και αύξησε την διαφορά από Αρη, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και περιμένη το ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο από αυτό το κυπέλλου με τον Παναιτωλικό δεδομένου ότι οι βασικοί παίκτες του ήταν πιο ξεκούραστοι από τους αντιπάλους του που έπαιξαν την Πέμπτη στα Γιάννενα με τους βασικούς του παίκτες.Στο 16″ μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Μπουχαλάκης από ασίστ του Έλ Αραμπί να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή με τράβηγμα και ο Τσαγκαράκης να μην δίνει τίποτα.

.Ο Μπρούμα εξελίσσεται σε εξτρεμ αυτό που ζητάει ο Ολυμπιακό, πέτυχε το γκολ της νίκης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπουχαλάκης με μια βαθιά μπαλιά ο Μπρούμα κέρδισε την μπάλα ανάμεσα από Στρούγγη Μανδά πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 0-1 από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 56″ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Καμαρά όταν ο Βαλμπουενά του έδωσε πάρε βάλε όμως καθυστέρησε και το σουτ πήγε πάνω στον νεαρό Μανδά.

Επίσης στο 67″ ο Μπρούμα έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη νωρίτερα όταν από γύρισμα από αριστερά του Ρεαμπτσιουκ όμως στο εν κινήσει πλασέ έφυγε μόλις άουτ. Η αγωνία για τη νίκη κράτησε μέχρι το 94″ ενώ θα μπορούσε ο Ολυμπιακός με ένα δεύτερο γκολ να καθαρίσει το ματς νωρίτερα.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Η πρώτη φάση ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την σκαστή κεφαλιά, με τον Μανδά, όμως, με διπλή προσπάθεια, να κρατά το μηδέν.

Στο 23’ ο Μπρούμα προσπάθησε να απειλήσει από μακριά, χωρίς να βρει στόχο, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Καμαρά στο 32’.

Η κεφαλιά του Γούτα στο 34’, δεν απείλησε τον Σα, ενώ στο 42’ ο Βαλμπουενά έκανε την μπαλιά – ξυραφιά από τα δεξιά, όμως δεν βρέθηκε κάποιος να την σπρώξει στα δίκτυα.

Στο 69’, μετά το φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε μπροστά από τους Εμβιλά και Ελ Αραμπί, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 0-2.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο την πίεση του, με τον Εμβιλά στο 72’ να σημαδεύει την αριστερή γωνία του Μανδά, να βλέπει την μπάλα, όμως, να περνά δίπλα από το δοκάρι, ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση, μετά από μακρινό σουτ του Φορτούνη, στο 75’.

Στο 82’ μετά από γύρισμα του Ραντζέλοβιτς, ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά, ενώ στο 87’ ο Μανδάς βγήκε στα πόδια του Ραντζέλοβιτς, μετά από κάθετη του Καμαρά.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς το φάουλ του Φορτούνη στο 95′ πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μανδά, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, με απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος, Κιβρακίδης, Σάλομον (62’ Ούμπιδες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέλο (62’ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (62’ Μανούσος), Μάτιτς (78’ Αγκάγιεφ).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Ανδρούτσος, Μπα (64’ Σισέ), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ– Εμβιλά, Καμαρά (90’ Μπα), Μπουχαλάκης – Μπρούμα ( 79’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (64’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (90’ Χολέμπας).