Χανιά-Ιωνικός 1-0: Δεύτερη σερί ήττα, παραμένει ακόμη πρώτος (vid)

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Ιωνικός ο οποίος ηττήθηκε και από τα Χανιά με 1-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Playoff της Super League 2. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο διαβασμένοι από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και με ένα αυτογκόλ του Παπαγεωργίου κατάφεραν να ”κόψουν΄’ για δεύτερη συνεχόμενη φορά βαθμούς από τον Ιωνικό. Ένας Ιωνικός ο οποίος έχει δύο σερί ήττες σε αυτή την κούρσα των Playoff, βλέποντας έτσι τους διώκτες του να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Στο +2 οι Νικαιώτες από την Ξάνθη την οποία αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική, στο +3 από τον Λεβαδειακό ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο των Μπλε, χάνοντας με 1-0 εντός έδρας από τα Χανιά.

Το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 1′ με το σουτ του Βασιλόγιαννη το οποίο εξουδετέρωσε ο Αναγνωστόπουλος.

10 λεπτά αργότερα τα Χανιά έφτασαν και πάλι κοντά στο 1-0 αυτή τη φορά με τον Διαμαντόπουλο. Ο 32χρονος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιωνικού.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν παιχνίδι, καθώς η άμυνα των Χανιών είχε στηθεί καλά στον αγωνιστικό χώρο. Έπρεπε να φτάσουμε στο 25ο λεπτό για να κάνει ο Ιωνικός την εμφάνιση του, όταν και δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία του. Ο Κοτσώνης έδωσε στον Ματσούκα, εκείνος έκανε τη διείσδυση και το πλασέ, αλλά ο Κουτζαβασίλης έδιωξε σε κόρνερ.

Τα Χανιά συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ που θα τα βάλουν σε θέση οδηγού και λίγο έλειψαν να το πετύχουν στο 39ο λεπτό. Ο Δημήτριάδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, προς το κεφάλι του Κάρλος ο οποίος πήδηξε ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας του Ιωνικού με τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει σωτήρια, κρατώντας το 0-0.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ιωνικό λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45 λεπτών. Ο Ρόλε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ομάρ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ούτε ο Μάναλης, ούτε ο Κάστρο ακολούθησαν την πορεία της για να τη στείλουν στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μονομαχίες είχαν τον πρώτο λόγο χωρίς να υπάρξει με αυτόν τον τρόπο κάποια φάση για τις δύο ομάδες. Όλα αυτά μέχρι το 68ο λεπτό όταν τα Χανιά άνοιξαν το σκορ. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε τον Φαζό από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Παπαγεωργίου με προβολή έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-0 για τα Χανιά και βάζοντας παράλληλα δύσκολα στον Ιωνικό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στον εναπομείναν διάστημα αλλά η κεφαλιά του Νιάσε στο 86′, σταματήθηκε από τον Κουτζαβασίλη, ο οποίος σφράγισε την πρώτη νίκη της ομάδας του στα Playoff.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καμαρά, Νίκολιτς (57’ λ.τρ. Κάσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ντος Σάντος, Δημητριάδης (57’ Σουντουρά), Παναγιωτούδης (90’ Γκίνο), Τριανταφυλλάκος (80’ Σωτηράκος), Βασιλόγιαννης (90’ Πλέγας), Διαμαντόπουλος.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου (71’ Κουϊρουκίδης), Φαζός (88’ Κύργιας), Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (71’ Νιάσε), Μουμίν, Ρόλε, Ματσούκας (58’ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Μάναλης, Κάστρο.