Champions League Γυναικών: Δύσκολη νίκη αλλά και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στην πρώτη δυνατή «μονομαχία» με την Μιχάνσκα Μινσκ στο Ρέντη, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Oι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-2 σετ (25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13) σε μια αναμέτρηση που δεν είχαν τη βοήθεια της Σάλας η οποία ήταν ανέτοιμη, ενώ δεν αγωνίστηκε η Φερονίκη Ζιώγα λόγω ενός μικροπροβλήματος τραυματισμού.

Ο Oλυμπιακός ωστόσο είχε πρωταγωνίστριες την πρώτη σκόρερ Σάσκια Χίπε με 24 πόντους, την εξαιρετική Μαριάνα Κόστα με 20 πόντους και εξαιρετική δουλειά στην πίσω ζώνη, την Μαρία Γενιτσαρίδη που έδωσε πολύτιμες λύσεις αλλά και την Κατερίνα Γιώτα με 15 πόντους και καθοριστικά μπλοκ.

Στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (14/10, 19:00) στη Λευκορωσία ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2, θα χρειαστεί το χρυσό σετ για να προκριθεί στον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 και με 4-2 με τη Χίπε και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 6-5, όταν ανέτρεψε την κατάσταση η Μινσκ.

Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο 18-14 με άσσο της Εμμανουηλίδου.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν αρχικά σε 18-17 και ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 19-19, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν τον έλεγχο.

Με ένα 4-0 σερί μετά το 20-20 χάρη στην πίεση του σερβίς και στην καλή λειτουργία του μπλοκ, πήγαν στο πρώτο σετ μπολ με τη Χίπε να σημειώνει το 24-20. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου κάρφωσε για το 25-21 που έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στα σετ με 1-0.

Ισοφάριση κόντρα στη ροή του ματς

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με 6-2 και με 8-3, όμως σταδιακά οι φιλοξενούμενες «ροκάνισαν» τη διαφορά και ισοφάρισαν στο 15-15.

Στο σημείο αυτό πέρασε η Βίλμα Σάλας στον αγώνα και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 16-15.

Η Μαριάνα Κόστα με δυο προσπάθειες έδωσε «αέρα» δυο πόντων στο 19-17 και στο 20-18, με τη Χίπε να αυξάνει στο +3 τη διαφορά γράφοντας το 21-18.

Όμως ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων οι οποίες ισοφάρισαν ξανά (21-21), με τη Γιώτα να καρφώνει για το 22-21 που τοποθετούσε και πάλι τον Θρύλο στη θέση του οδηγού.

Η Χίπε με ωραία επίθεση σημείωσε το 23-22, αλλά η Μινσκ ισοφάρισε ξανά σε 23-23.

Από σερβίς της Σιακρέταβα που πέρασε άουτ, προήλθε το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο δεύτερο σετ (24-23) για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση σε 24-24 και ανατροπή στο 24-25.

Η Μαριάνα Κόστα έδωσε τη λύση ισοφαρίζοντας (25-25) αλλά η Σιακρέταβα πέτυχε το 25-26 και ακολούθως ήρθε το 25-27, για την ισοφάριση.

Ανέκτησε τον έλεγχο!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, γεγονός που οδήγησε τον Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ.

Μετά το 5-9, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο τη διαφορά με τη Χίπε (8-9) και ισοφάρισαν με Γενιτσαρίδη σε 9-9, τρέχοντας ένα 4-0 σερί.

Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 5-0, με τη Χίπε να πετυχαίνει το 10-9 και να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Η Μινσκ απάντησε ανατρέποντας την κατάσταση στο 10-11, όμως η Γιώτα ισοφάρισε στο 11-11 και η Γενιτσαρίδη έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 12-11 και με νέα προσπάθεια διεύρυνε στο +2 τη διαφορά για το 13-11.

Από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-11 αρχικά και στο 15-12 στη συνέχεια.

Η Σάσκια Χίπε διατήρησε το +3 στο 16-13 και το ίδιο έπραξε η Μελίνα Εμμανουηλίδου για το 17-14.

Δυο αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Μινσκ, έφεραν την μείωση του σκορ στο 17-16, για να δώσει τη λύση η Μαριάνα Κόστα η οποία με υπέροχη προσπάθεια έγραψε το 18-16.

Το +3 επανήλθε από επίθεση της Μινσκ που πέρασε άουτ (19-16) ενώ η Χίπε σημείωσε το 20-17!

Η Μαριάνα Κόστα με άσσο, έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στον Θρύλο, στο 21-17 και η Χίπε με μια ακόμα προσπάθεια σημείωσε το 22-18!

Ακολούθησε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο 22-21, για να δώσει ξανά τη λύση η Χίπε γράφοντας το 23-21.

Μετά το 23-22, ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ από σερβίς των φιλοξενούμενων που σταμάτησε στο φιλέ (24-22) και πήρε το σετ με 25-23, χάρη στην επίθεση της Μαριάνα Κόστα!

Νέα ισοφάριση και παράταση…

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του 4ου σετ, με τη Μινσκ να έχει το προβάδισμα και μετά το 7-7 να ξεφύγει με +5 φτάνοντας στο 7-12.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί μειώνοντας σε 10-12 με τη Χίπε, όμως η Μινσκ διατήρησε τον έλεγχο και πήγε στο 12-18.

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 14-18, αλλά ακολούθησε το 14-21 που καθιστούσε δύσκολη την προσπάθεια ανατροπής.

Στην εξέλιξη του σετ, η Μινσκ διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και πήγε στο 20-25 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Θρύλος στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ με -2 (0-2 και 1-3) στην έναρξη του τάι μπρεικ για να ισοφαρίσει σε 3-3 με τη Γενιτσαρίδη και σε 4-4 με τη Χίπε.

Στο νέο προβάδισμα της Μινσκ (4-5), απάντησε η Μαριάνα Κόστα (5-5) αλλά οι φιλοξενούμενες κράτησαν τα ηνία πηγαίνοντας στο 5-6.

Η Μαριάνα Κόστα ισοφάρισε εκ νέου σε 6-6 και η Χίπε σε 7-7 στη συνέχεια.

Με δυο διαδοχικά μπλοκ της Κατερίνας Γιώτα οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 8-7 και με 9-7.

Τη μείωση του σκορ (9-8), ακολούθησε σερβίς στο φιλέ από πλευράς της Μινσκ για το 10-8.

Μετά το 10-9, η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε το 11-9 και με μονό μπλοκ της Γενιτσαρίδη ο Θρύλος ξέφυγε με +3 στο 12-9.

Η Μαρία Γενιτσαρίδη έδωσε ξανά τη λύση στο 13-10 όμως η Μινσκ αντέδρασε μειώνοντας σε 13-12.

Με επίθεση της Μαριάνα Κόστα, ο Θρύλος πήγε στο πρώτο ματς μπολ με 14-12, οι φιλοξενούμενες μείωσαν 14-13 αλλά η Βραζιλιάνα ακραία με εξαιρετική προσπάθεια και μπλοκ άουτ πέτυχε το 15-13, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη!

Τα σετ: 3-2 σε 1.59. 25-21 (23’), 25-27 (27’), 25-23 (26’), 20-25 (26’), 15-13 (16’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ( Zιλ Φερέρ Κουτίνιο) Γιώτα 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κόστα 20 (19/42 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-36% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 24 (22/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-25% αρ.), Κακουράτου -λ (37% υπ.- 21% αρ.)/ Σάλας 2 (2/5 επ., 29% υπ.-14% αρ.),

ΜΙΧΑΝΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (Σαλίκοφ) Σιακρέταβα 19 (16/46 επ., 3 μπλοκ,), Βλαντίκα 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% επ.-28% αρ.), Λαπατό 4 ( 1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάζιουκ 21 (13/19 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Λιαμπιοντκίνα 16 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-24% αρ.), Πανασένκα -λ (39% υπ.-11% αρ.), Σαλίκοβα, Φενταρίντσικ -λ,