Bόλεϊ γυναικών: Ολυμπιακός κέρδισε την Τσεχική Κράλοβο Μπρνο …..και έκανε πρώτο βήμα για τις «8»

Η επιστροφή της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ήταν εντυπωσιακή.

Ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι νίκησε με 3-0 την τσεχική Κράλοβο Μπρνο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τις «16» του CEV Cup.

Παρά το εύρος στη διαφορά των σετ η Μπρνο κάθε άλλο παρά εύκολος αντίπαλος είναι και το είχε αποδείξει στον προηγούμενο γύρο της διοργάνωσης, όταν απέκλεισε τον πρωτοπόρο του ελληνικού πρωταθλήματος, ΠΑΟΚ.

Στη ρεβάνς της Τσεχίας (18/1) οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται δύο σετ για να προκριθούν στην προημιτελική φάση.

Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-19.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από την αρχή πολύ δυνατά για να μην δώσει ελπίδες στις Τσέχες να πιστέψουν και προηγήθηκε με 6-3 και 11-7, ενώ η Σάλας έφερε το προβάδισμα στο +8 (17-9).

Η Εμμανουηλίδου έκανε το 20-12, η Λαμπρούση το +10 (22-12, 23-13), η Γουίντερς οδήγησε την ομάδα της στο πρώτο σετ μπολ (24-14) και το 1-0 ήρθε με επίθεση της Κούμπουρα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σταθερά με 3 πόντους (6-3, 12-9, 13-10), με την Γουίντερς να «γράφει» το 15-10 και το 19-14, με μπλοκ άουτ.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο σετ μπολ (24-16) με νέα επίθεση της Κούμπουρα, που ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, ενώ έφτασαν στο 2-0 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου.

Με δύο συνεχείς άσσους της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (4-1) στο τρίτο σετ, με την Εμμανουηλίδου να μπλοκάρει για το 5-1 και την Κούμπουρα να «γράφει» το 6-1.

Με επίθεση της Σάλας έγινε το 17-9, ενώ με επίθεση της Κούμπουρα και άσο της Σέρβας ήρθε το 21-14.

Με μπλοκ της Σάλας η διαφορά έφτασε στο +8 (22-14), οι Τσέχες μείωσαν σε 22-15 και ο αγώνας τελείωσε (25-19) με πολύ ωραία επίθεση της Γουίντερς.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Κράλοβο Μπρνο από 2 άσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γουίντερς 12 (8/16 επ., 4 άσοι, 47% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σάλας 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 17% άριστες), Καράρο 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (17/31 επ., 1 άσος), Κοσμά (λ., 45% υπ. – 30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/5 επ.), Χριστοδούλου.