Μπαρτσελόνα-Θέλτα 4-1: Πω πω μια φαουλάρα, έλα Λίο! (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-1 της Θέλτα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Αρχικά, οι Μπλαουγκράνα προειδοποίησαν με σουτ του Μέσι στο 14‘, ενώ στην επόμενη φάση κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ.

Στο 21ο λεπτό ο Φίρπο έκανε το γύρισμα στη περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του Αίντο και τον Μέσι να εκτελεί την εσχάτη των ποινών, ανοίγοντας το σκορ για τη Μπάρτσα.

Η Θέλτα όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ολάθα στο 42′.

Η Μπαρτσελόνα όμως είχε σε τρομερή μέρα τον Μέσι, ο οποίος σημείωσε τα επόμενα 2 γκολ της ομάδαςου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Με φάουλ!

Η πρώτη εκτέλεση, ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μέσι με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για η Μπαρτσελόνα, στέλνοντάς τη προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Η δεύτερη εκτέλεση ήρθε 3 λεπτά μετά το πέρας του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Μέσι εκτέλεσε πάλι φάουλ με τον τερματοφύλακα της Θέλτα, Μπλάνκο να πετάγεται στην αριστερή γωνία, χωρίς όμως να είναι αρκετό για να γλιτώσει το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Αυτό ήταν το 34ο χατ τρικ για τον Αργεντινό σούπερ σταρ στο Ισπανικό πρωτάθλημα, φτάνοντας αυτά του Ρονάλντο, ο οποίος πλέον βρίσκεται στη κορυφή της La Liga μαζί με τον Μέσι.

Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Γκριεζμάν σταμάτησε πάνω στον Μπλάνκο (62′).

Τελικά οι Μπλαουγκράνα πέτυχαν το 4-1, με σουτ του Μπουσκέτς στο όριο της μεγάλης περιοχής στο 85′, σφραγίζοντας τη νίκη για την Μπάρτσα, η οποία συγκατοικεί στη κορυφή μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 25 βαθμούς.