Μπαρτσελόνα-Ντόρτμουντ 3-1: Είναι ο Μέσι, τι να κάνουμε…

Με τον Λιονέλ Μέσι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής (2 ασίστ, 1 γκολ), η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ στο Κάμπ Νόου, εξασφαλίζοντας την θέση του ομίλου και παράλληλα την πρόκριση στους 16 του Champions League.

Παρόλο που το ματς για τους Μπλαουγκράνα δεν ξεκίνησε καλά, μιας και ο Ντεμπελέ αποχώρησε τραυματίας στο 26ο λεπτό του αγώνα, με τον Γκριεζμάν να παίρνει τη θέση του, είχε τον Αργεντίνο σούπερ σταρ σε μεγάλη βραδιά.

Στο 29ο λεπτό, η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ με σκόρερ τον Λουίς Σουάρεζ, ο οποίος πέτυχε το 184ο γκολ, γίνοντας ο 4ος σκόρερ στην ιστορία του club, ξεπερνώντας τον Τζουζέπ Σαμιτίερ.

4 λεπτά αργότερα οι ρόλοι άλλαξαν με τους δύο να κάνουν όμορφο συνδυασμό και τον Μέσι να κάνει το 2-0, πετυχαίνοντας ένα μεγάλο ρεκόρ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Στο δέυτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 67‘, ο Μέσι με κάθετη πάσα έδωσε στον Γκριεζμάν, ο οποίος έκανε 3 τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα, η Μπαρτσελόνα πλησιάσε και στο 4-0, αλλά το φάουλ του Μέσι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπούρκι.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Ντόρτμουντ, ήταν να μειώσει με τον Σάντσο στο 77ο λεπτό με όμορφο σουτ, με την ομάδα της Βεστφαλίας να πέφτει στη θέση της βαθμολογίας, καθώς στην ισοβαθμία με την Ίντερ υστερεί.

Πλέον, η Ντόρτμουντ χρειάζεται τη νίκη κόντρα στη Σλάβια Πράγας στην έδρα της στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα των Νερατζούρι, οι οποίοι αντιμετωπίζουν τη Μπαρτσελόνα στο Τζουζέπε Μεάτσα.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Ουμτιτί, Σέρζι Ρομπέρτο, Φίρπο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (76′ Βιδάλ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Ντεμπελέ (26′ Γκριεζμάν), Λουίς Σουάρες

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Χούμελς, Πίστσεκ (76′ Ζαγκαντού), Ακανζί, Γκερέιρο, Χακίμι, Βίτσελ, Σουλτς (46′ Σάντσο), Βάιγκλ (85′ Γκέτσε), Μπραντ, Ρόις.