Μπαρτσελόνα-Χετάφε 5-2: Αν έχεις Μέσι διάβαινε!

Τη νίκη με 5-2 πήρε η Μπαρτσελόνα επί της Χετάφε στο Καμπ Νόου για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Οι Μπλαουγκράνα είχαν σε μεγάλη μέρα τον Λιονέλ Μέσι ο οποίος με δύο τέρματα και μία ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Στο 4ο λεπτό ο Αργεντίνος σούπερ σταρ προειδοποίησε με σουτ το οποίο κατέληξε στο δοκάρι του Σόρια. 4 λεπτά αργότερα όμως ο Μέσι δεν συγχώρησε, κάνοντας με πλασέ το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, καταφέρνοντας να βρουν απάντηση στο γκολ του Μέσι στο 12ο λεπτό. Ο Άνχελ έκανε την προβολή, η μπάλα βρήκε στον Λανγκλέ, καταλήγοντας εν τέλει στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο αυτογκόλ του Λανγκλέ. Στο 31ο λεπτό ο Σακλά θέλησε να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω μπερδεύοντας τον Σόρια ο οποίος δεν πρόλαβε να διώξει τη μπάλα, βάζοντας έτσι την ομάδα του ξανά πίσω στο σκορ.

Η Μπάρτσα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 33′ ο Μέσι έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε πάλι στο δοκάρι με τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χετάφε αύξησε τις ελπίδες της για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Στο 68′ ο Ουνάλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Αραούχο, μειώνοντας τη διαφορά στο ένα τέρμα.

Ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα εξιλεώθηκε για το λάθος που έκανε, καθώς στο 87ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Μέσι, γράφοντας το 4-2.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Γκριεζμάν με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 68 βαθμούς με ματς λιγότερο, 2 λιγότερους από τη Ρεάλ Μαδρίτης και 5 από την Ατλέτικο.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (75′ Ουμτιτί), Πικέ (46′ Αραούχο), Λενγκλέ (46′ Μορίμπα), Άλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο (64′ Τρινκάο), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν, Πέδρι.

Χετάφε (Χιμένεθ): Σόρια, Σάντσες, Ντακομάν, Τσάκλα, Τσέμα, Σουάρεθ, Μακσίμοβιτς, Αλένια (46′ Αμπντουλάι), Κουκουρέγια (46′ Κοφί), Κούμπο, Άνχελ (63′ Ουνάλ).