Μπάλα διαστημική ο Ολυμπιακός και διάλυσε τον Ατρόμητο με σκορ 4-0

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ατρόμητο, επιβλήθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με 4-0 για την 2η αγωνιστική της Super League.

Για τον Ατρόμητο ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν ενώ ο Ολυμπιακός, εκτός από την 1η αγωνιστική, έχει δώσει τρία ευρωπαϊκά ματς, με αποτέλεσμα να είναι σαφώς πιο… έτοιμος, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0.
Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σε… μεγάλα κέφια τον Γιώργο Μασούρα, ο οποίος σκόραρε δις, ενώ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είδε και τον… νεοφερμένο Εζέ να προσφέρει αρκετά μέσα στο γήπεδο στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Το ντεμπούτο του με τα “ερυθρόλευκα” έκανε και ο Μπρνιτς.
Αξίζει να αναφερθεί πως ο τερματοφύλακας της ομάδας του Κρις Κόλμαν, Παναγιώτης Τσιντώτας, αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά… κεφάτος το ματς και έχασε στο πρώτο δεκάλεπτο δυο ευκαιρίες, οι οποίες δημιουργήθηκαν από τον Φορτούνη, που όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 13′, ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση του Ατρόμητου.

Ο Ρομπάιγ πήρε την μπάλα στην περιοχή όπου ήταν μόνος του, έκανε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα.

Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ροντινέι να σουτάρει μετά από πάσα του Φορτούνη, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σκάρπα απείλησε με εκτέλεση φάουλ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επόμενη φάση, οι Πειραιώτες κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης.

Ο Ελ Κααμπί πήρε την μπάλα στην περιοχή, ο Κίνι έκανε το πλασέ, όμως ο Τσιντώντας απέκρουσε.

Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος άνετα έκανε με κεφαλιά το 1-0.

Το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ συνέχιζε να πιέζει τους Περιστεριώτες και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Σε μια φάση διαρκείας, ο Ελ Κααμπί αστόχησε από κοντά, η μπάλα “στρώθηκε” στον Μαντί Καμαρά, ο οποίος σούταρε και έκανε το 2-0, για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Από εκεί που το άφησε στο πρώτο ημίχρονο συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος.

Στο 49ο λεπτό, ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα, ο Ελ Κααμπί δεν έκανε καλό κοντρόλ, όμως ο διεθνής εξτρέμ κέρδισε ξανά την μπάλα και με πλασέ, έγραψε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Ο ρυθμός των “ερυθρόλευκων” παρέμεινε… φρενήρης και στο 63ο λεπτό, ο Μπιέλ πήρε την μπάλα από τον Ροντινέι, σούταρε, όμως σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να αυξήσει περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, όμως η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, εξακολουθούσε να πιέζει και στο 76′, ο Καρβάλιο έχασε ευκαιρία με ένα σουτ που πέρασε ψηλά άουτ.

Στην επόμενη αμέσως φάση, ο Αλεξανδρόπουλος απείλησε με ένα μακρινό σουτ, ο Τσιντώτας απέκρουσε αλλά ο Κίνι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και με ένα δυνατό σουτ, έκανε το 4-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον έκανε… επίδειξη δύναμης στο γήπεδο.

Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει το… γκολ της τιμής, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν μια άνετη και ευρεία σε σκορ νίκη για τη δεύτερη “στροφή” της Super League. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, ο γκολκίπερ  του  ΑτρόμητουΠαναγιώτης Τσιντώτας, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 32′, 49′ Μασούρας, 45’+1′ Καμαρά, 77′ Κίνι
ΔΟΚΑΡΙ: 63′ Μπιέλ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54′ Καμαρά, / 48′, 90’+4′ Τσιντώτας, 53′ Φριντζόνσον, 87′ Αθανασίου
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+4′ Τσιντώτας

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Κίνι, Καμαρά (71′ Αλεξανδρόπουλος), Έζε, Σκάρπα (83′ Μπρνιτς), Μασούρας (58′ Μπιέλ), Φορτούνης (58′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (71′ Ελ Αραμπί).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης (59′ Αθανασίου), Ντε Μποκ, Έντερ Γκονζάλεζ, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον, Ρομπάιγ (73′ Τριμμάτης), Γιουμπιτάνα (59′ Ντιρκς), Βέργος (66′ Αντζέλσκι).