Μπάγερν Μονάχου: 15 γκολ ο Λεβαντόβσκι, σκόραρε και στα 9 ματς που αγωνίστηκε.

Με σκορ 3-0 επί της Λυών δεν δυσκολεύτηκε στον ημιτελικό.

Η Λυών έχασαν  καλες  ευκαιρίες και είχαν δοκάρι, πριν δώσει προβάδισμα στην Μπάγερν ο Γκνάμπρι με σουτ.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 33′, ενώ η Λυών έχασε ένα ακόμη τετ α τετ σε ετοιμότητα ο Νόιερ.

Στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Κουτίνιο  για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λεβαντόβσκι στο 88′, με κεφαλιά.

Θυμίζουμε πως στον προημιτελικό η Μπάγερν είχε κάνει εμφάνιση που θα μείνει στην ιστορία, διαλύοντας 8-2 την Μπαρτσελόνα.

Γενικά αγγίζει το τέλειο ως τώρα στη διοργάνωση με 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Θα είναι ο 11ος ευρωπαϊκός τελικός των Βαυαρών, που έχουν 5 κατακτήσεις και 5 απώλειες.

Αν κερδίσουν θα είναι το 6ο στη διοργάνωση και θα φτάσουν στη σχετική λίστα τη Λίβερπουλ, πίσω από Ρεάλ 13 και Μίλαν 7.

Ο προπονητής Φλικ δήλωσε πως η ομάδα του θα πιέσει ξανά ψηλά, αλλά παράλληλα θα προσπαθήσει να μην δώσει ελεύθερους χώρους στην Παρί.

Αγωνιστικά Νέα:

Για το λόγο αυτό, είναι αρκετά πιθανό να συνεχίσει στο δεξί άκρο της άμυνας ο χαφ Κίμιχ, ώστε να περιορίσει τους ταχύτατους εξτρέμ της Παρί.

Το ενδεχόμενο αυτό ενισχύει και η μη ετοιμότητα στο 100% του δεξιού μπακ Παβάρ  ο οποίος είχε ολιγόλεπτη συμμετοχή στον ημιτελικό με τη Λυών, μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε.

Μικρή αμφιβολία για τον κεντρικό αμυντικό Μπόατενγκ  αν και το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσει βασικός, με παρτενέρ τον Αλάμπα.

Χωρίς άλλα προβλήματα.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Νόιερ – Κίμιχ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις – Γκορέτσκα, Αλκάνταρα – Γκάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς – Λεβαντόβσκι