Ατρόμητος-Βόλος 0-2: Γλίτωσε το κάζο (vid)!

Το γεγονός οτι ο Ατρόμητος επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 0-3, μας έκανε όλους να πιστέψουμε οτι η ρεβάνς στο Περιστέρι θα ήταν τυπική διαδικασία.Λάθος.

Ο Βόλος κατάφερε στο πρώτο 25άλεπτο να προηγείται με 0-2 και να βάζει τον Ατρόμητο στα σχοινιά, με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να μην δέχεται τελικά και τρίτο γκολ, παίρνοντας με νύχια και με δόντια το πρώτο εισιτήριο για την φετινή οκτάδα του θεσμού.

Το παιχνίδι

Από την αρχή του παιχνιδιού, ο Βόλος μπήκε δυνατά στον αγώνα κάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία του παιχνιδιού στο 11ο λεπτό.\

Ο Μπαλογιάννης πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Μανδάς αποσόβησε τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό όμως αργότερα, ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πέναλτι.

Ο Τσαούσης ανατράπηκε από τον Κιβρακίδη, ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε την άσπρη βούλα και ο Γκουαροτσένα έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση λίγα λεπτά μετά το γκολ, και πιο συγκεκριμένα με τον Γούτα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Παρ’όλα αυτά, ο Βόλος κατάφερε να κερδίσει και δεύτερο πέναλτι στο 21′.

Ωραία ανάπτυξη των ποδοσφαιριστών της Θεσσαλικής ομάδας, ο Φερνάντο κάνει το πλασέ, με τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Καχίλα, ο οποίος δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Γκουαροτσένα ανέλαβε ξανά την εσχάτη των ποινών, πέτυχε ξανά γκολ, αλλά αυτή τη φορά δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο ποδοσφαιριστής έκανε διπλή επαφή πάνω στη μπάλα την στιγμή που γλίστρησε.

ΓΙ’αυτόν τον λόγο, οι ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Όπως και να ‘χει, ο Βόλος έκανε το 0-2 και έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση!

Ο Ατρόμητος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, δίχως να καταφέρει κάτι το ουσιαστικό προς την εστία του Μελίσσα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος ζήτησε πάλι πέναλτι σε χέρι του Γκουαροτσένα, αλλά ο διαιτητής άφησε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο Βόλος συνέχισε την καλή του παρουσία μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας την πρώτη του ευκαιρία με την κεφαλιά του Καδαμούρο, την οποία σταμάτησε ο Μανδάς.

Όλα αυτά στο 51ο λεπτό, προτού φτάσουμε στο 71ο λεπτό, όπου ο Βόλος έμεινε και αυτός με 10 παίκτες.

Ο Μπαλογιάννης έκανε τάκλιν στον Ενσικουλού, ο Τσαμούρης του έδειξε δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη, αλλά όπως μπορείτε να δείοτε και από το ριπλέι, ο ποδοσφαιριστής του Βολου βρίσκει περισσότερο τη μπάλα, παρά τον παίκτη.

Γενικότερα και οι 2 ομάδες είχαν παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

11 λεπτά αργότερα, και δη, στο 82′, ο Βόλος έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές!

Ο Γκουαροτσένα, έκανε φάουλ στον Ταλόσα, με τον Τσαμούρη να οδηγεί τον παίκτη του Βόλου στα αποδυτήρια, υποδεικνύοντάς του δεύτερη κίτρινη.

Η τελευταία φάση του αγώνα σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μουνίθ να κάνει το σουτ και τον Μανδά να μαζεύει στη δεξιά του γωνία.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόσα, Καχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54′ Ούμπιδες), Ουγκράι (28′ Στρούγγης), Ενσικουλού (78′ Γιακουμάκης), Βέλλιος

Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγο): Μελίσσας, Διαμαντής, Λιασίνε, Δημόπουλος (76′ Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46′ Τσοκάνης), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Φερνάντο (46′ Τόρς)