Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 2-3: Δε λέει να σταματήσει!

Την 4η νίκη του σε 5 παιχνίδια πήρε ο Παναθηναϊκός ο οποίος νίκησε του Ατρομήτου με 3-2 στο Περιστέρι στο μοναδικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα 6/2 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League 1 (θυμίζουμε πως το Λαμία-Λάρισα αναβλήθηκε λόγω μη κανονικής συμμετοχής ορισμένων ποδοσφαιριστών των Θεσσαλών).

Η ομάδα του Λάσλο Μπόλονι ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε το φάουλ με τον Βέλεθ να σημαδεύει τα δίχτυα με κεφαλιά, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Καθώς περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε, αφήνοντας μέτρα στον Ατρόμητο, ο οποίος έφερε για δεύτερη φορά τον Σάββα Παντελίδη, δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Τελικά το γκολ ήρθε και μάλιστα στις καθυστέρησεις του ημιχρόνου. Ο Μουνίθ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Γούτα να πηδά ψηλότερα απ’ όλους ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός έχασε τον Μπάρτ Σένκεφλεντ στο 35ο λεπτό λόγω τραυματισμού, αφήνοντας τη θέση στο νεαρό Νιάς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα.

Όπως ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Στο 47ο λεπτό, ο Γιαννιώτης κάνει τραγικό λάθος μετά από έξοδο που επιχείρησε, με τον Καρλίτος να ξαναβάζει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού.

Μολονότι ο Ατρόμητος βρέθηκε για δεύτερη φορά πίσω στο σκορ βρήκε ξανά απάντηση αυτή τη φορά με κεφαλιά από τον Αγκάγεφ στο 54ο λεπτό.

Στο 60ο λεπτό του αγώνα ο Λάσλο Μπόλονι αποφάσισε να περάσει τα δύο νέα μεταγραφικά του αποκτήματα. Τον Ενγκμπακοτό και τον Σανκαρέ, ο οποίος τελευταία στιγμή δεν ξεκίνησε βασικός με τον Βιγιαφάνιες να παίρνει τη θέση του.

Οι δύο ποδοσφαιριστές δικαίωσαν απόλυτα τον Ρουμάνο τεχνικό, καθώς οι δυο τους συνεργάστηκαν για το 2-3.

Στο 84ο λεπτό ο Ενγκμπακοτό πάτησε περιοχή, έκανε τη συρτή σέντρα και ο Σανκαρέ προ κενής εστίας έκανε το 2-3, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

Ακόμη ένα τρίποντο για το ”Τριφύλλι” το οποίο παρέμεινε στην 5η θέση με 38 βαθμούς, έναν πίσω από τον ΠΑΟΚ και τον Άρη και 2 από την ΑΕΚ, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση. Θυμίζουμε πως την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο.

Από την άλλη ο Ατρόμητος έμεινε ακόμη πιο πίσω στο κυνήγι των Playoff, μιας και παραμένει στην 7η θέση με 25 βαθμούς, 8 πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος αντιμετωπίζει την Κυριακή 7/2 τον Βόλο εκτός έδρας.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (22’ λ.τρ. Νάτσος), Γκαλβάο, Γούτας, Σάλομον, Χαρίσης, Γκάλο (69’ Ούμπιδες), Αγκάγιεφ (69’ Στρούγγης), Μουνίθ (80’ Γιακουμάκης), Κωτσόπουλος (69’ Εντομβονγί).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (60’ Σανκαρέ), Χατζηγιοβάνης  (75’ Ιωαννίδης), Καμπετσής (61’ Ενγκμπακοτό), Καρλίτος (75’ Μακέντα).