Ατρόμητος και Άρης μοιράστηκαν την ισοπαλία

Ισόπαλοι δίχως τέρματα, (0-0) έμειναν Ατρόμητος και Άρης σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και κύριους πρωταγωνιστές τους δυο τερματοφύλακες, αλλά με πολλή ένταση.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 και συνέχισαν τα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Ο Άρης έμεινε στην 6η θέση. Ο Ατρόμητος βρίσκεται στην 8η, ενώ “φωνάζει” και για πέναλτι υπέρ του στο 67ο λεπτό. Μικρής έντασης επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δυο ομάδων σημειώθηκαν στην αναύπαλα.

O αγώνας:

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους. Με την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα ο Άρης απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε, η μπάλα όμως έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα πρώτη απειλή και για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Ροτάριου, από πλάγια θέση στην περιοχή, να μην ανησυχεί τον Κουέστα. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, έπειτα από κόρνερ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά, με τον Γιαννιώτη να μην μπορεί να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR για χέρι. Έπειτα, το επόμενο εικοσάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε και πάλι και το παιχνίδι έγινε “σκληρό” με πολλά φάουλ και από τις δύο ομάδες.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης υπήρξαν ένταση, με οπαδούς να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο, αφού πρώτα υπήρξε ρίψη βεγγαλικών από μερίδα οπαδών των γηπεδούχων, ενώ εκείνοι των φιλοξενούμενων έσπασαν καθίσματα. Έτσι το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου δέκα λεπτών.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά, ψάχνοντας το γκολ, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια αξιόλογη στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 56′ ο Γκρέι απείλησε, αλλά η κεφαλιά του έφυγε πλάγια. Στο 60′ σπουδαία, διπλή, χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, έπειτα από συρτό γύρισμα στην περιοχή του Κλωναρίδη, πρώτα ο Κούεν και στην συνέχεια ο Ρομπάιγ, νικήθηκαν από τον Κούεστα, στην καλύτερη στιγμη των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα, δυνατό σουτ του Ετέμπο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Γιαννιώτης έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ. Στο 72′ ο Καμάτσο πήρε μια ωραία μπαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, πέρασε τον Γιαννιώτη, αλλά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία. Στο 88′ τρομερή επέμβαση του Κουέστα σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Μουνίθ. Στο 95′ ο Μάνου Γκαρσία βρήκε λίγο χώρο στο ύψους του πέναλτι, σούταρε αλλά ο Γιαννιώτης του είπε “όχι”.

Κίτρινες: 20′ Γκονζάλες,43′ Κουέν/30′ Μαντσίνι,56′ Φαμπιάνο,87′ Μ.Γκαρσία

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ(87′ Οικονομίδης), Κουέν(87′ Μουνίθ), Κλωναρίδης(75′ Κιάταρσον), Ροτάριου, Ρομπάιγ

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο(46′ Εμπακατά), Μπράμπετς(65′ Ενκουλού), Φαμπιάνο, Μαζικού, Νταμπό (46′ Μ.Γκαρσία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε(60′ Καμάτσο), Μαντσίνι, Γκρέι(71′ Πάλμα)