Αταλάντα-Βαλένθια 4-1: Η σταχτοπούτα υπέταξε τις νυχτερίδες!

Ένα παιχνίδι που θα κάνουν καιρό να ξεχάσουν οι οπαδοί της, πραγματοποίησε η Αταλάντα απέναντι στη Βαλένθια στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των 16 του Champions League.

Η Ιταλική ομάδα, η οποία συμμετέχει για πρώτη φορά στο θεσμό, κατάφερε να πετύχει μία τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στη Βαλένθια των πολλών απουσιών με 4-1, με τις νυχτερίδες να χρειάζονται να κάνουν την υπέρβαση στη ρεβάνς του Μεστάγια.

Το παιχνίδι

Από την αρχή του αγώνα, η Αταλάντα μπήκε δυνατά, βάζοντας δύσκολα στους Ισπανούς, κάτι το οποίο κατάλαβαν για τα καλά, όταν ο Ντομενέκ έσωσε την ομάδα του στο πλασέ του Πάσαλιτς, μόλις στο 8ο λεπτό.

Ο τερματοφύλακας των Ισπανών δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 16′, όταν ο Χάτεμπερ με προβολή έκανε το 1-0 για την ομάδα από το Μπέργκαμο.

Η Βαλένθια προσπάθησε να βρει τα πατήματά της και να δηλώσει ”παρόν” στο παιχνίδι, αλλά το δοκάρι στο πλασέ του Σολέρ (30′) και η χαμένη ευκαιρία του Γκουέντες (35′) το στέρησαν .

Έτσι, αντί να γίνει το 1-1, έγινε το 2-0 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με εξαιρετικό σουτ του Ίλισιτς στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Αταλάντα μάλιστα να βάζει άλλα δύο γκολ.

Τον χορό των γκολ ανέλαβε αυτή τη φορά ο Φρόιλερ στο 57′ με πολύ όμορφο πλασέ, δείχνοντας οτι τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τους γηπεδούχους.

Η Βαλένθια είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Μάξι Γκόμες στο 61′, μήπως και μπει στο παιχνίδι αλλά… τζίφος!

Η Αταλάντα πέτυχε ακόμη ένα γκολ με τον Χάτεμπερ ένα λεπτό μετά τη χαμένη ευκαιρία του Γκόμες, διπλασιάζοντας τα τέρματά του.

Τελικά, η Βαλένθια πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Τσερίσεβ στο 67′, δίνοντας κάποιες ελπίδες εν όψει του επαναληπτικού αγώνα στις 10/3.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Λα΄ντάρα (75′ Σαπάτα), Χάτεμπερ, Χόσενς, Γκόμες (81′ Μαλινόβσκι), Ντε Ρουν, Ιλιτσιτς, Φρόιλερ, Πάσαλιτς (90’+2′ Ταμέζ).

Βαλένθια (Αλμπέρτ Θελάδες): Ντομενέκ, Μανγκαλά, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Βας, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γκουέντες (64′ Τσερίσεβ), Σολέρ, Τόρες, Μάξι Γκόμες (73′ Γκαμεϊρό).