Αστέρας Βάρης-Αίας Σαλαμίνας 2-1: Δύο στα δύο και συνεχίζει! (vid)

Ντουμπλάρισμα στις νίκες για τον Αστέρα Βάρης ο οποίος έχει αρχίσει με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Μιχάλη Κάτσικα προσπέρασε το εμπόδιο του Αίαντα Σαλαμίνας με 2-1 στο ”Κωνσταντίνος Μπαγλατζής” στη Βάρη για τη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου, βρισκόμενος έτσι στην κορυφή με 6 βαθμούς μαζί με τον Πανελευσινιακό. Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή 31/10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούμα.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Καλύκα όμως βρήκε άμεση απάντηση στο γκολ του Αστέρα. Στο 18ο λεπτό ο Παστρικός ανέτρεψε τον Ζώτο ο οποίος έκανε επέλαση από τα δεξιά με τον διαιτητή Τσατσούλη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ραχήμ δεν αστόχησε φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας κατάφερε και πάλι να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Νιούμαν, ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι ένα λεπτό πριν, έκανε μία σέντρα σουτ με τον Τζιαφέρι να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα της Βάρης λίγο έλειψε να τελειώσει το παιχνίδι καθώς κέρδισε πέναλτι στο 78′ μετά από χέρι του Λεσάι στη σέντρα του Λαθούρη. Ο Γκούμας εκτέλεσε, όμως ο Καρνέσης κράτησε ζωντανή την ομάδα του η οποία ναι μεν είχε τις ευκαιρίες, αλλά όχι το πολυπόθητο γκολ που θα της έδινε τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα.

Αστέρας Βάρης (Μιχάλης Κάτσικας): Μαρινάκης, Χάιδος, Παστρικός, Οικονομόπουλος, Μαραγκουδάκης, Μάγγος, Καραλής (59′ Νιούμαν), Κατσικογιάννης (55′ Νικολακόπουλος), Καλιμάνης (87′ Καναβέτας), Γκούμας, Λαθούρης

Αίας Σαλαμίνας (Δημήτρης Καλύκας): Καρνέσης, Τζαφέρι, Λιάτος (66′ Μπέκος), Μεγαλοοικονόμου (53′ Λεσάι), Μπανούσης, Ζαφειρίδης (66′ Νταουτάι), Ντίας, Κατίδης, Γκ. Ζότο (57′ Λέκκας), Αμπντέλ Ραχήμ, Βύρης.

Δείτε τις δηλώσεις των δύο προπονητών και των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων μετά τη λήξη