Aρνητική πρεμιέρα για Εθνικό (0-1 απο Φωστήρα)

Mε το αριστερό μπήκε φέτος για τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο νεοσύστατο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπου γνώρισε την ήττα απο τον Φωστήρα για τον 5ο όμιλο της κατηγορίας, στο ”Γ.Λαμπράκης” της Καλλιθέας.

Ο τερματοφύλακας της ομάδας του Ταύρου, Χατζηεμμανουήλ, χρειάστηκε να επέμβει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στις προσπάθειες των Πειραιωτών, με τους Πολίτη και Γκέτσι να μην βρίσκουν δίχτυα.

Στο 34ο λεπτό, ο πρώην παίκτης του Εθνικού, Σάμιος, πέτυχε γκολ, αλλά ακυρώθηκε λόγω αλλαγής στο πλάγιο άουτ, που εκτελέστηκε μερικά δευτερόλεπτα πριν, με αποτέλεσμα να αποβληθεί απο τον πάγκο των κιτρινόμαυρων, Θύμιος Γεωργούλης (πρώην επίσης προπονητής των κυανόλευκων), λόγω διαμαρτυριών.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, με τον Βουτσινά να αποσοβεί σίγουρο γκολ σε τετ-α-τετ του Ηλιάδη.

Τελικά το τελικό 0-1 διαμορφώθηκε λίγα λεπτά μετά, με κεφαλιά του Μπιμπισίδη να νικάει τον βετεράνο κίπερ, μετά απο κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαρίνος, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στον ”Φονέα”.

Εθνικός: Βουτσινάς, Νταούλιας (86′ Διάκος), Δημακάκος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράι, Λαμπράκης (65′ Σαραντόπουλος), Τσιντώνης, Κατσέρης (79′ Τσιάβος), Πολίτης, Γκέτσι (75′ Κούρτι).

Φωστήρας: Χατζηεμμανουήλ, Κωνσταντινίδης, Καλλιμούκος, Αργκιλέσι, Μπιμπισίδης, Αλεξίου, Ηλιάδης (90+4′), Πίσσας, Σάμιος, Μαρίνου (90′ Πετριτάι), Μπερνιδάκης