Aρκάδες καθάρισαν και τον ΟΦΗ και πήραν το τρίποντο.

Οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0 του ΟΦΗ στο “Θ. Κολοκοτρώνης” και πήραν το πρώτο τους “τρίποντο” για τη φετινή σεζόν στη Super League, με πρωταγωνιστή τον Μπαρτόλο (2 ασίστ).

Ο Αστέρας Τρίπολης, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, “καθάρισε” τους Κρητικούς, οι οποίοι συνέχισαν τις αναποτελεσματικές εμφανίσεις και παρέμειναν χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας

Στο 16ο λεπτό, ο Γκαρντάβσκι “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι με ένα δυνατό σουτ από πλαϊνή θέση. Στο 19′, ο Αστέρας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, με τον Τιλίκα να κοντρολάρει με το στήθος μια μπαλιά ακριβείας του Μπαρτόλο και να σουτάρει δυνατά, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Στέφενς.

Στο 31′ ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο το αδύναμο σουτ του Ντουρμισάι κατέληξε στην αγκαλιά του Έλληνα γκολκίπερ.

Στο 44′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Μπαρτόλο να δίνει νέα ασίστ και τον Γκαρντάβσκι να σκοράρει.

Στο 60ο λεπτό ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 3-0.

Ο Γκαρντάβσκι έκλεψε την μπάλα, σέντραρε προς τον Μπαράλες, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Στέφενς λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 62′ ο Μπαρτόλο έκλεψε, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ, σούταρε υπό πίεση, με τον Ολλανδό να αποκρούει.

Στο 79′ ο Μπουζούκης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 82ο λεπτό ο Γκερέρο επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε το σουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική ευκαιρία έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ: 19′ Τιλίκα, 44′ Γκαρντάβσκι

Κίτρινες: 60′ Ζουκάνοβιτς / 45′ Μεγιάδο

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Ιγκλέσιας (75′ Βαλιέντε), Ντομίνγκεθ (46′ Στάνκο), Τιλίκα, Μπαρτόλο (74′ Μπερτόλιο (87′ Ριέρα), Γκαρντάβσκι (65′ Ρετζίς), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης (73′ Θοράρινσον), Μεγιάδο (46′ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ (62′ Στάικος), Ντίκο (57′ Μπουζούκης), Γκερέρο, Ντουρμισάι (46′ Μπιφουμά).