Άρης-Ξάνθη 2-1: Φόρτσα για την οκτάδα (vid)!

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Άρης απέναντι στη Ξάνθη, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των 16 του Κυπέλλου.

Με τη νίκη αυτή οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 2 στα 2 και με συνολικό σκορ 3-1, πέρασε στην οκτάδα του θεσμού.

Το παιχνίδι

Με τη σέντρα του αγώνα, ο Άρης είχε την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία στην εστία του Μπέντο.

Αντίθετα, η Ξάνθη ήταν αυτή που έκανε τη πρώτη αξιοσημείωτη φάση του αγώνα στο 14ο λεπτό.Ο Κάστρο βρήκε ”κοιμώμενη” την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά ο Κουέστα ανέτρεψε το 0-1.

Στο 22′ της συνάντησης,η Ξάνθη κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μπαριέντος έκανε κάθετη πάσα, με τον Φοσέ να περνά τον Κουέστα και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ήταν ένα γκολ που κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο ποδοσφαιριστής της Ξάνθης φεύγει από θέση όφσαιντ, όπως δείχνει και η βοηθητική γραμμή.

Μάλιστα, οι άνθρωποι του Άρη εξοργίστηκαν τόσο, που ο πρόεδρος της ομάδας, Θεόδωρος Καρυπίδης διαμαρτυρήθηκε σε έντονο ύφος στον βοηθό, μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, αρχικά με τον Φετφατζίδη, ο οποίος έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το δοκάρι του Μπέντο.

Οι κίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν, κλείνοντας την Ξάνθη στα καρέ της, με τον Ιντέγε να χάνει εκ νέου ευκαιρία στο 35ο λεπτό.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Ιντέγε στο 35′, κατάφερε να κάνει ο Σάσα στο 42′ και μάλιστα με ωραίο τρόπο.

Ο ποδοσφαιριστής του Άρη, υποδέχθηκε τη μπάλα έξω από τη περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 για την ομάδα του, δίνοντας αυτό που της άξιζε μέχρι το τότε χρονικό σημείο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο.

Ο Άρης πίεζε, δημιούργησε φάσεις, δείχνοντας οτι ήθελε να πάρει το παιχνίδι και όχι να μείνει στα καρέ του, υπερασπιζόμενος το αποτέλεσμα.

Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη δεν ήταν ικανή να κάνει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι, με τον Μπέντο να κάνει σπουδαίες αποκρούσεις, διατηρώντας όσο μπορούσε την ομάδα του μέσα στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 59ο λεπτό όμως, ο Μπέντο δεν μπόρεσε να κρατήσει το 1-1, μιας και ο Ιντέγε έκανε την ανατροπή.

Ο Λάρσον έκανε τη σέντρα από δεξιά, και ο επιθετικός του Άρη πρόλαβε τον Μπέντο και με προβολή έκανε το 2-1.

Βέβαια, όπως φαίνεται και από το ριπλέι, ο Λάρσον στην αρχή της φάσης φαίνεται να είναι εκτεθειμένος, αλλά ο βοηθός δεν έδωσε κάποια παράβαση.

Η Ξάνθη κατάφερε να κάνει τη πρώτη της καλή επίσκεψη στα καρέ του Άρη στο 79′, αλλά το σουτ του Στάρτζεον ήταν αδύναμο.

Τίποτα παραπάνω δεν έγινε στον αγώνα, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη και παράλληλα τη πρόκριση για την οκτάδα, στην οποία είχε να φτάσει από τη σεζόν 2009/10, όπου είχε φτάσει στον τελικό!

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ (88’ Μπακούτσης), Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Μανσίνι (76’ Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (64’ Ντιγκινί).

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Μπέντο, Καμαρά, Μπαριέντος (57’ Μπαξεβανίδης), Φασίδης (70’ Μασάντο), Μαλεζάς, Κάστρο, Τζουρίτσκοβιτς, Τερκί, Λισγάρας, Κασάδο, Φοσέ (64’ Στάρτζεον).