Απόλλων Σμύρνης-Ιωνικός 1-1: Δοκιμές οι γηπεδούχοι, ετοιμότεροι οι φιλοξενούμενοι

Ισόπαλο με 1-1 τελείωσε το φιλικό του Ιωνικού απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης σ’ ένα παιχνίδι που έγινε στη Ριζούπολη. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου βρίσκεται ακόμα σε περίοδο προετοιμασίας εν όψει της πρεμιέρας τους στην Super League 1, δείγμα των πολλών δοκιμών που έκανε ο Έλληνας τεχνικός.

Από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός δείχνει μεγαλύτερη ετοιμότητα, κάτι που είναι λογικό μιας και είχε περισσότερο χρόνο προετοιμασίας.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, αλλά η Ελαφρά Ταξιαρχία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ντάουντα στο 43ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Φερνάντεθ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός απάντησε στο γκολ του Ντάουντα και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό με πλασέ από τον Λευτέρη Ματσούκα.

Παρά τις ευκαιρίες που έκαναν και οι δύο ομάδες στη συνέχεια, το σκορ δεν άλλαξε, μένοντας έτσι στο 1-1 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Ντέμπουτο με την φανέλα της Νίκαιας έκανε ο Αμπούντ Ομάρ.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Ράιλι, Τσαμπούρης, Βιτλής, Μπαξεβανίδης, Κολ, Φερνάντεθ, Μπεντινέλι, Ντάουντα.

Aγωνίστηκαν και οι Βέρχουλστ, Χειρίτραντας, Κραγιόπουλος, Χουχούμης, Σλίβκα, Ρώσσης. Ρόδης και Βάρκας.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης (46’ Αναγνωστόπουλος), Σινγκ (46’ Αμπούντ Ομάρ), Μουστάκης (46’ Βλάχος), Φαζός (46’ Τσιριγώτης), Κύργιας (61’ Φουρλάνος), Τιεντσέ (46’ Κόρμπος), Γκίνο (46’ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (75’ Μπονέτι), Ρόλε (90’ Αλεξανδράκης), Μάναλης, Κάστρο (61’ Κουϊρουκίδης).