Απόλλων Λάρισας-Ιωνικός 0-1: Πέμπτη σερί νίκη, πέντε βαθμούς μπροστά! (vid)

Το 5 στα 5 κατάφερε να κάνει ο Ιωνικός ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Λάρισας με 0-1 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 2.  Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για τους Νικαιώτες ήταν ο Κοτσώνης στο 20ο λεπτό με κοντινό σουτ.

Με τη νίκη αυτή ο Ιωνικός απομακρύνθηκε από τον δεύτερο Λεβαδειακό στους 5 βαθμούς, καθώς στραβοπάτησε στην έδρα της Ιεράπετρας φέρνοντας ισοπαλία 1-1.

Στο πρώτο διάστημα του αγώνα, το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετέρωναν η μία την άλλη με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν πολλές φάσεις.

Παρ’ όλα αυτά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ιωνικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με τον Κοτσώνη να πλασάρει αφύλακτος τον Γλύκο κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Έκτοτε το παιχνίδι άνοιξε παραπάνω με τους γηπεδούχους να αναζητούν το γκολ της ισοφάρισης. Λίγο έλειψαν να το πετύχουν στο 37ο λεπτό, αλλά ο Χατζής δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό, ο Απόλλων είχε ακόμη μία στιγμή ξανά με τον Χατζή, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός έφτασε μία ανάσα από το 0-2. Ο Ρόλε βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Βλαχομήτρο, εκείνος έβγαλε τη σέντρα προς τον Κάστρο, αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι στερώντας του το 11ο γκολ για φέτος.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Απόλλων έφτασε κι αυτός με τη σειρά του κοντά στο γκολ που θα του έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 74ο λεπτό ο Ομπράντοβιτς έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ομπράντοβιτς επιχείρησε ξανά να βρει δίχτυα, αλλά αυτή τη φορά ο Αναγνωστόπουλος με ωραία επέμβαση κράτησε το μηδέν, δίνοντας παράλληλα στην ομάδα του την πέμπτη συνεχόμενη νίκη.

Απόλλων Λάρισας (Kώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Γκόλιας (66′ Μπάμπης), Μόρας, Σκούπρα, Χατζής, Ντα Κάμπο (38′ λ.τρ. Λίταινας), Μπάλλας, Μπαλογιάννης (66′ Ομπράντοβιτς), Αθανασιάδης, Γιάκος, Καρρίκι (47′ λ.τρ. Καμπέρης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Κοτσώνης, Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ρόλε (85′ Κουιρουκίδης), Βλαχομήτρος (76′ Ματσούκας), Πλατέλλας (76′ Μάναλης), Κάστρο (85′ Νιάσε).