Αποκλεισμός του Ολυμπιακού στα πέναλτι με 4-1 από την Λουντογκόρετς ( 2-2 )

Το ματς έληξε ισόπαλο 2-2 και με τον νέο κανονισμό ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στα πέναλτι χάνοντας την πρόκριση με 4-1. Αν και προηγήθηκε στο 31″ με τον Εμβιλά από συνδυασμό Καμαρά, Μασούρα, που στοπάρισε την μπάλα και έδωσε ασίστ στο επερχόμενο Εμβιλά από αριστερά πέτυχε το 0-1.

Το ημίχρονο έληξε με το 0-1 και στο Β ημίχρονο ο Μαρτίνς δεν έκανε καμία αλλαγή και στο 48″ μετά από πίεση της Λουντογκόρετς ο Σεμέδο από σέντρα στην μικρή περιοχή στέλνει με αυτογκόλ την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη, και ισοφαριζει σε 1-1 η Λουντογκόρετς. Η πρώτη αλλαγή έγινε στο 54″ με τον Μπουχαλάκη να αποσύρεται και να μπαίνει ο Παπασταθόπουλος γιατί η πίεση της Λουντογκόρετς ήταν μεγάλη.Στο 56″ νέα άτυχη στιγμή για τον Ολυμπιακό σε μια φάση ο Ανδρούτσος έχει ανατρέψει τον Σωτηρίου χωρίς καν να το καταλάβει .

Το πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος παίκτης και κάνει το 2-1 για την Λουντογκόρετς.
Η Μόνη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 63″ όταν ο Ελ Αραμπί . δέχθηκε σκαριά στο πρόσωπο ο διαιτητής δεν έχει δει τίποτα και στις διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού συμβουλεύτηκε τον επόπτη και έδωσε το πέναλτι μέσα σε καταρρακτώδη βροχή. Το πέναλτι κτυπήθηκε με 5″ καθυστέρηση από τον Ελ Αραμπί ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2.

Μετά το 2-2 ο Μαρτινς στο 69″ με καθυστέρηση έβαλε στο ματς τον Βαλμπουενά αντί του Βρουσαι. Μέχρι το 86″ ο Ολυμπιακός είχε την πρόκριση στα χέρια του όταν ο πρώτος παίκτης της αμύνης του Ολυμπιακού Μπα σε ένα τρίτο τάκλιν βρίσκει τα πόδια του Σωτηρίου και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα .Στο 88″ ο Μαρτίνς βάζει στο παιχνίδι τον Σισέ αντί του Μασούρα να κρατήσει το 2-2. Από εκείνο το σημείο η Λουντογκόρετς ανέλαβε την πλήρη υπεροχή αλλά χωρίς να τα καταφέρει να πετύχει το τρίτο γκολ για την πρόκριση και το ματς πήγε στην παράταση, μετά από 96″ Στην παράταση έγιναν δύο αλλαγές ο Κουντε πήρε την θέση του Εμβιλά και ο Χασάν στο 106″ την θέση του Ελ Αραμπί. Το ματς έληξε με 2-2 μετά από σκληρή μάχη των παικτών του Ολυμπιακού αλλά και από τους παίκτες της Βουλγαρικής ομάδας.

Τι έγινε στα πέναλτι: Νέες κακές στιγμές ήρθαν για τον Ολυμπιακό με το πρώτο πέναλτι του Βαλμπουενά η μπάλα να παίρνει απίστευτο ύψος άουτ.Η Λουντογκόρετς ευστόχησε και στα 4 πέναλτι με τον Ολυμπιακό να χάνει την πρόκριση στα πέναλτι με 4-1 Το δεύτερο πέναλτι το έχασε ο Χασάν με κακό σουτ που απέκρουσε εύκολα ο Κάχλινα Το ένα γκολ στα πέναλτι το πέτυχε ο Λαλά.

Ο Ολυμπιακός το πολέμησε το παιχνίδι αλλά τίποτα δεν του βγήκε καλό. Αυτογκολ, του Σεμέδο, κόκκινη κάρτα στον Μπα που αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες 40″ περίπου. Πρώτος παίκτης ήταν ο Μπα για την άμυνα, στην επίθεση ο Ελ Αραμπί στο κέντρο ο Καμαρά έδωσε μάχες και ο Σισέ όσο έπαιξε ήταν από τους καλύτερους όπως και ο Κουντέ στα λίγα λεπτά που έπαιξε.

Μετά τον Μπα ο Ρέαμπτσιουκ ήταν ο παίκτης που συγκίνησε με τον ηρωϊσμό του σε πολλές φάσεις. Θα πω και τα καλύτερα για τον Ανδρούτσο το πέναλτι ήταν εντελώς θέμα τύχης υπερ της Λουντογκόρετς. Ο Τζολάκης ήταν κέρβερος κάτω από τα δοκάρια του έκανε πολλές αποκρούσεις και δεν ευθύνεται για τα γκολ και στα πέναλτι ήταν άτυχος αφού σε δυο άγγιξε την μπάλα χωρίς να αποτρέψει την μπάλα από τα δίχτυα.

Τώρα ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει την Ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League

.Αναλυτικα οι κυριότερες φάσεις

Πρώτη καλή ευκαιρία στο 18′ για την Λουντογκόρετς, με συρτό σουτ του Κάουλι, από το ύψος της περιοχής, άουτ, ενω στο 20′ ίδια κατάληξη είχε σουτ του Ικοκό.

Στο 29′ πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ελ Αραμπί να βάζει πλάτη τον αντίπαλό του και να κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

Στο 31′ ο Ολυμπιακός σε μια φάση διαρκείας ολοκληρώνεται με τον Μασούρα να βγάζει γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου πετάγεται ο Εμβιλά και με πλασέ ανοίγει το σκορ για τους μπλε του Πειραιά.

Στο 36′ ο Μπα κόβει με προβολή τον Σωτηρίου μέσα στην μικρή περιοχή, ενώ στο 38′ σου του Νελντιάκοφ, μπλοκάρει ο Τζολάκης.

Στο 42′ νέο τρομερό τάκλιν του Μπα ο οποίος κλέβει την μπουκιά από το στόμα του Ντεσπόντοφ στα όρια της μικρής περιοχής.

Στο 59′ κεφαλιά του Σεμέδο, άουτ.

.

Στο 79′ ο Σωτηρίου, αφού πρώτα κοντρολάρει με το χέρι και ενώ έχει προηγηθεί οφσάιντ, κάνει δυνατό σουτ με τον Τζολάκη να διώχνει με τα πόδια, νέο σουτ του Ντεσπόντοφ, άουτ.

Στο 78′ συρτό σουτ του Ντεσπόντοφ, διώχνει σε κόρνερ ο Τζολάκης.

Στο 82′ δυνατό σουτ του Μασούρα, κοντράρει και κόρνερ.