Απογοήτευση για την Προοδευτική με ήττα στις καθυστερήσεις από τον Ηλυσιακό

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 63ο λεπτό και την αποβολή του Θεοδωρίδη, καθώς και τη διαύγαση του πνεύματος που επέδειξαν οι παίκτες του Ανδρέα Μαντζούνη, ο Ηλυσιακός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη κόντρα στην ανταγωνιστική Προοδευτική, επικρατώντας με 2-1, με γκολ του Βασίλη Τσέργα στις καθυστερήσεις.

Η αρχή του παιχνιδιού είδε την Προοδευτική να ελέγχει το παιχνίδι, με τον Ηλυσιακό να αντιμετωπίζει πίεση. Παρόλα αυτά, στο 2ο λεπτό, ο Κράσι δημιούργησε μια ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής, Χαλκίδης, απέκρουσε το σουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, αλλά οι τερματοφύλακες πρωταγωνίστησαν με σημαντικές αποκρούσεις.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ηλυσιακός μπήκε δυναμικά, και στο 63ο λεπτό άλλαξαν οι ισορροπίες με την αποβολή του Θεοδωρίδη της Προοδευτικής. Αξιοποιώντας το πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν με επιθετικό πνεύμα τη νίκη. Στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Κασσιανού, ο Τσέργας πλασάρισε τη μπάλα στα δίχτυα, εξασφαλίζοντας το σπουδαίο τρίποντο για τον Ηλυσιακό.

Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα από το Ζωγράφο δείχνει ότι είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει και να ξεπεράσει τις προκλήσεις του πρωταθλήματος, ενισχύοντας τις φιλοδοξίες της για μια επιτυχημένη πορεία.

Ηλυσιακός (Ανδρέας Μαντζούνης) Μπαλασάκης, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος (46′ Μαρίνου), Κάρδαρης, Σουβατζόγλου, Γιαννόπουλος (74′ Βρυώνης), Χαρίτος, Τσέργας, Κασσιανός, Καλλός (46′ Μακρίδης), Κράσι.

Προοδευτική (Πάρης Ανδράλας) Χαλκίδης, Μανδαμαδιώτης, Πετράκης, Ανδριόπουλος, Παπαγεωργίου, Θεοδωρίδης, Γκόγκα, Ξενοπανάγος (65′ Ξυγκάκης), Τσακίρης (46′ λ.τρ. Σταθόπουλος), Λαζαρίδης (72′ Παπουτσογιαννόπουλος), Βουργουντζής (53′ Σκλάβος).