Απόδραση από τον Βόλο για τον Ιωνικό! (vid)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός, ο οποίος επικράτησε με 1-2 της Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε αρκετές μονομαχίες, αλλά και μία αποβολή για κάθε ομάδα!

Στο πρώτο ημίχρονο, τα λάθη, τα φάουλ και τα νεύρα, ήταν αυτά που κυριαρχούσαν, με τις φάσεις να είναι λιγοστές.

Το πρώτο σουτ της συνάντησης, ήταν ένα σουτ του Καμπαγέρου στο 5ο λεπτό από πλευράς Νίκης, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταφά.

Από κει και πέρα, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από άποψη κατοχής, με τον Ιωνικό όμως να βρίσκει το γκολ στη πρώτη του ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Αποστολίδη.

Στο 24ο λεπτό, ο Καλλέργης πάτησε περιοχή, ο γκολκίπερ της Νίκης απέκρουσε, με τους αμυντικούς όμως να μην μπορούν να διώξουν τη μπάλα, και τον Γκούφα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Ο Ιωνικός, θα μπορούσε να είχε διευρύνει το προβάδισμα του στο 34ο λεπτό, όταν ο Κρητικός από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Νίκης.

Η αντίδραση της Νίκης ήρθε στο 38‘, με τον Καμπαγέρο να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Τάφα να αποκρούει χαμηλά.

Αξιοσημείωτο είναι, το γεγονός οτι η Νίκη στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε 8 κόρνερ, χωρίς να αξιοποιήσει κανένα, ενώ ο Ιωνικός δεν κέρδισε κανένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ήρθε η ισοφάριση από τη Νίκη και μάλιστα, αρκετά νώρις.

Πιο συγκεκριμένα, στο 50ο λεπτό της συνάντησης η Νίκη βγήκε στην επίθεση και ο Μασκουνιάν με τρομερό τακουνάκι έδωσε στον Καπό, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Πριν καλά καλά όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών, ήρθε το 1-2 για τον Ιωνικό.

6 λεπτά αργότερα, και μετά από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών του Ιωνικού, ο Μάναλης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου σημείωσε το δεύτερο τέρμα για την ομάδα της Νίκαιας.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, ο Ιωνικός προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, όταν ειδικότερα έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Γκούφας, ο σκόρερ του πρώτου γκολ του Ιωνικού αποβλήθηκε από το παιχνίδι με δεύτερη κίτρινη στο 65ο λεπτό για μαρκάρισμα στον Μασκουνιάν.

Έτσι, όπως ήταν αναμενόμενο, η Νίκη Βόλου βγήκε μπροστά, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης (Τσιώλης 73′, Ντομίνγκες 79′, Καμπαγέρο 83′), δίχως όμως επιτυχία.

Μάλιστα, η ομάδα του Βόλου έμεινε και αυτή με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη λόγω διαμαρτυρίας (84ο λεπτό).

Ο Ιωνικός, λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά ο Βοσνιάδης με τάκλιν πλάγια του τέρματος έσωσε τη Νίκη από το πλασέ το Σμυρλή.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τη Νίκη, παραμένοντας έτσι στους 4 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται προσωρινά στη κορυφή, μαζί με τη Καλαμάτα, στους 10 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

Νίκη Βόλου (Ισαάκ Χοβέ) : Αποστολίδης, Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (Τσιώλης 70′), Παγώνης (Βοσνιάδης 85′), Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (Ντομίνγκες 40′), Ιορδανίδης, Γκαρσία, Μασκουνιάν, Καπός.

Ιωνικός (Δημήτρης Αρναούτης): Τάφας, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Τσιριγώτης (Μάναλης 46′), Φράνκ, Φουρλάνος, Γοτσούλιας, Καλέργης (Σμυρλής 74′), Κρητικός (Καλογέρης 90′), Γκόυφας.