Αποχαιρέτησαν το «Staples Center» με ήττα οι Λέικερς, νέα νίκη για τους Μπακς.

Δεν νίκησαν στον τελευταίο αγώνα της ιστορικής τους έδρας πριν αυτή αλλάξει όνομα οι «λιμνάνθρωποι», ξεκινάει σερί χωρίς τον Γιάννη το Μιλγουόκι.

Λος Άντζελες Λέικερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 110-138

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να είναι για ακόμα μια φορά εξαιρετικός αλλά και… μόνος, οι Λέικερς ηττήθηκαν στο τελευταίο ματς του «Staples Center». Από αύριο, το γήπεδο του Λος Άντζελες θα ονομάζεται «crypto.com Arena» λόγω μιας χορηγίας.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς είχε το πάνω χέρι καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Κίτα Μπέιτς-Ντιόπ να ξεχωρίζει (30 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Ο ΛεΜπρόν είχε 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ αλλά όπως φαίνεται στους τελευταίους αγώνες, δεν μπορεί να κερδίζει συνεχώς μόνος του.

Με αυτή τη νίκη οι Σπερς μπήκαν στις θέσεις των πλέι-ιν έχοντας ρεκόρ 13-18 την ώρα που οι Λέικερς έμειναν στις 16 νίκες (με 17 ήττες) και την 6η θέση.

Ντάλλας Μάβερικς – Μιλγουόκι Μπακς 95-102

Σε μια ακόμη αναμέτρηση χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Χάρη σε ένα αρκετά καλό δεύτερο ημίχρονο, τα «ελάφια» επικράτησαν των Μάβερικς στο Ντάλλας. Ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν ξανά εκπληκτικός με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ ακολούθησε ο Κρις Μίντλτον με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στη μάχη της τρίτης θέση της ανατολής κόντρα στους Χιτ, έχοντας πλέον ρεκόρ 21-13. Από την άλλη, οι Μάβερικς – που στερήθηκαν των υπηρεσιών του λούκα Ντόνσιτς – έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην πρώτη εξάδα της δύσης.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Μέμφις Γκρίζλις 113-104

Με τον Στεφ Κάρι να… «οργιάζει» (46 πόντοι, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8/14 τρίποντα), οι «πολεμιστές» κατάφεραν να «λυγίσουν» τις αντιστάσεις του Τζα Μοράντ και της παρέας του. Το Μέμφις έκανε προσπάθεια να «κλέψει» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν κατέστη εφικτό.

Με αυτή τη νίκη, οι Ουόριορς έφτασαν τους Σανς στις 26 (έχουν μια παραπάνω ήττα). Αντίθετα, οι Γκρίζλις «έπεσαν» στο 19-14 αλλά στέκονται ακόμα αρκετά καλά στην τέταρτη θέση της δυτικής περιφέρειας.