ΑΟ Πυλίου Κω-Προοδευτική 2-0: Πρώτο στραβοπάτημα

Την πρώτη της ήττα για φέτος γνώρισε η Προοδευτική με 2-0 στην Κω από τον τοπικό ΑΟ Πυλίου στη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη είχε μεν τα φόντα να βάλει κάποιο γκολ, αλλά δεν είχε την αποτελεσματικότητα όπως την είχαν οι γηπεδούχοι που μετρούν μία νίκη και μία ισοπαλία στα δύο πρώτα τους παιχνίδια.

Ο ΑΟ Πυλίου πάτησε καλύτερα στο χορτάρι κάνοντας την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Χαλκίδη μόλις στο 2′. Ο Δεληζάνος έκανε τη σέντρα αλλά ο Ηλιόπουλος δεν πρόλαβε να φτάσει στην πορεία της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία του ΑΟ Πυλίου κυρίως με σουτ από τους Αλεξίου και Τσαφταρίδη. Και στις δύο περιπτώσεις όμως, ο Τοπουζλής δήλωσε παρόν για την ΑΟ Πυλίου.

Ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής, κατάφερε ο Χατζηφούντας στο 29ο λεπτό. Ο Ηλιόπουλος έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Χατζηφούντας την κατέβασε κερδίζοντας την μονομαχία απ’ τον Όμο και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Χαλκίδη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Προοδευτική θέλησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Στο 35ο λεπτό ο Τσαφταρίδης σούταρε αλλά και πάλι ο Τοπουζλής απέκρουσε ενώ λίγο μετά το σουτ του Νομικού κατέληξε άουτ.

Σα να μην έφτανε αυτό για τους Βυσσινί, η ομάδα της Κω κατάφερε να κάνει το 2-0 λίγο πριν μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Ηλιόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα έσκασε στο χόρτο και εν τέλει στην δεξιά γωνία του Χαλκίδη γράφοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική προσπάθησε με ό,τι είχε να βρει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Μάταια όμως. Ο Τουπουζλής ήταν εξαιρετικός κρατώντας το μηδέν και στο πλασέ του Αλεξίου στο 57′ καθώς και στο σουτ του Θεοδωρίδη λεπτά αργότερα. Έτσι, ο ΑΟ Πυλίου πήρε ένα σημαντικό τρίποντο με το οποίο αναρριχείται στην 3η θέση.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Δεληζάνος, Πλατέλλας (91’ Χατζησουλεϊμάν), Κεϊτά (63’ Μαργαρίτης), Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου (91’ Γεωργιάδης Γ.Ι.), Ηλιόπουλος, Χατζηφούντας, Δρόσος (65’ λ.τ. Μεντής).

Προοδευτική (Δημήτρης Αρναούτης): Χαλκίδης, Αλεξίου, Δημακάκος, Πατσατζόγλου (76’ Θεοδωρίδης), Βοσνακίδης (46’ Μακρυγιάννης), Μεγαρίτης, Τσαφταρίδης, Όμο, Πολ (81’ Νομικός Παν.), Μακρίδης, Νομικός Παρ.