ΑΟ Προφήτη Ηλία – ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 βρήκε δίκαια νικητές τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Διαμαντόπουλου.

Ένας δυνατός αγώνας διεξήχθη μεταξύ ΑΟ Προφήτη Ηλία καί ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 που το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε δίκαια νικητές τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Διαμαντόπουλου.

Οι οποίοι είχαν τη πρωτοβουλία τών κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τρέχοντας ασταμάτητα 97′ λεπτά και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν,.

Ανοιξαν το σκορ στό 13′ λεπτό με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση τριάντα μέτρα μέ το Μπαλτιμά αφού η μπάλα έσκασε μπροστά στο γκολκίπερ Σπαχίου και τόν ξεγέλασε γράφοντας τό 0-1.

,Ευκαιρία για νά σκοράρει έχασε ο Κουγιουμτζής στο 25′ όταν σε μπάσιμο από τα δεξιά σημεδεψε τον αντίπαλο γκολκίπερ, ο Μαρουσάκης στό 38′ που βρέθηκε τετ α τετ με το Σπαχίου αλλά δε τά κατάφερε.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι οι ποδοσφαιριστές τής ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 είχαν τη πρωτοβουλία τών κινήσεων και έχασαν ευκαιρίες να σκοράρουν με το Μπαλτιμά στο 49’με δυνατό σουτ που επεκρουσε ο Σπαχίου, .

Στο 60’με το Μαρουσάκη με διείσδυση από αριστερά έστειλε τη μπάλα άουτ μόνος του με κενό τέρμα στο 71′ με τον Κουγιουμτζη σε μπάσιμο από αριστερά και κοντινό σουτ που απέκρουσε ο Σπαχίου, στο75′ με το Καραμπαση από μικρή περιοχή σουτ άουτ και στο 80′ με το Μιχαηλίδη σε σούτ έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή που έβγαλε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο γκολκίπερ Σπαχίου,.

Η μόνη φορά που χρειάστηκε να επέμβει σωτηρία ο γκολκίπερ της ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 Κιλνπασάνης ήταν στις καθυστερήσεις όταν έβγαλε σε κόρνερ σουτ που κατευθυνόταν μέσα στο τέρμα.

ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 ( Νίκος Διαμαντόπουλου) Κιλμπασάνης, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Κρανιάς, Νίνος, Μπάλιας, Κουγιουμτζής, Μπαλτιμάς, Αλιάσι(70′ Μιχαηλίδης) Καραμπάσης, Βλάχος (66′ λ.τρ Χιονίδης)