Ανοικτή η πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ ισόπαλος 0-0 με τον Άγιαξ μεσα στην Κύπρο.

Ο ΑΠΟΕΛ ήρθε ισόπαλος με 0-0 στην αναμετρηση  με τον Άγιαξ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες στους ομίλους του Champions League.

Ο Άγιαξ μπήκε πολύ δυνατα  στον αγώνα και είχε ευκαιρίες να προηγηθεί,  δεν τα κατάφεραν  το γεγονός ότι είχαν 11 τελικές προς την εστια του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

Η καλύτερη ευκαιρια  του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 29′ με τον Αλτάμαρι να σουτάρει αλλά η μπάλα να φεύγει λίγομ ετρα  άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το ματς, είχε φάσεις για να σκοράρει με την καλύτερη να είναι στο 57′. Αρχικά ο Ονάνα έδιωξε το πλασέ του Αλτάμαρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μερκής σημάδεψε το δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά! Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, ενώ οι Ολλανδοί τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαζράουι στο 80′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλεκ, Σόουζα, Ιωάννου, Μερκής, Ζοαοζίνιο, Μιχάιλοβιτς, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Σουλεϊμάν, Παύλοβιτς, Μπέζιακ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Βέλτμαν, Φαν ντε Μπεκ, Νέρες, Τάντιτς, Μαζραουί, Μπλιντ, Μάριν, Μαρτίνεζ, Ζιγιές, Ταλιαφίκο.

Στα άλλα δύο ματς της βραδιάς, «διπλό» πρόκρισης πήραν Σλάβια Πράγας και Κλαμπ Μπριζ στις έδρες των Κλουζ και ΛΑΣΚ Λιντς αντίστοιχα, με το ίδιο σκορ μάλιστα (1-0). Το γκολ των Τσέχων πέτυχε ο Μάζοπουστ στο 28′ και των Βέλγων ο Βάνακεν με πέναλτι στο 10′.

ΚΛΟΥΖ-ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ 0-1 (Μάζοπουστ 28′)

Οι συνθέσεις:
ΚΛΟΥΖ: Αρλάουσκις, Μπούρτσα, Λουίς Αουρέλιο, Ντόκοβιτς, Ομράνι, Ντέακ, Σούσιτς, Τουκουντεάν, Μπορντεϊάνου, Καμόρα, Μάικ. ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κολάρ, Χοβόρκα, Κουφάλ, Στάντσιου, Ολάινκα, Φαν Μπούρεν, Κουντέλα, Μπόριλ, Σούτσεκ, Τραορέ, Μάζοπουστ. ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 0-1 (Βάνακεν πέν. 10′)
ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣ: Σλάγκερ, Πόγκατετζ, Βίσινγκερ, Ρένερ, Μίτσορλ, Κλάους, Τράουνερ, Τέτεχ, Χόλαντ, Ράνφτλ, Γκόιτζινγκερ.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Σόμπολ, Οκερέκε, Μίτροβιτς, Ντέλι, Βανάκεν, Βόρμερ, Ριτς, Μποναβεντούρε, Μάτα, Οπέντα.