Άνετος ο Ολυμπιακός απέναντι από τον Ιωνικό με 109-65

Ο Ολυμπιακός είχε  εύκολο απόγευμα απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας κερδισε  με 109-65 για την  12ης αγωνιστικής Basket League .

Οι ερυθρόλευκοι  παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας,

Ενώ  οι Νικαιώτες υποχώρησαν.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Φαλ και Ντόρσεϊ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, «έτρεξε» ένα σερί 10-0 δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός ανταπέδωσε το σερί μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (10-8). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα επιβλητικό 15-0 σερί (25-8). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 30-12 υπέρ των φιλοξενούμενων χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ.

2ο δεκάλεπτο

Οι Πειραιώτες μπορεί να μην συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο με την ίδια ενέργεια, ωστόσο κρατούσαν διαρκώς διαφορά «ασφαλείας». Ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ μείωσε το σκορ στο 55-36, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους στον αγώνα.

3ο δεκάλεπτο

Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεκίνησε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο του ματς παρά την βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας για την ομάδα του Σεγκούρα. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 28 πόντους (72-44) χάρη σε ατομική ενέργεια του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Χουγκάζ να ευστοχεί σε ελεύθερη βολή, η οποία κατέβασε τη διαφορά και πάλι στους 28 πόντους (77-49).

4ο δεκάλεπτο

Το εύστοχο τρίποντο του Έισι και το καλάθι του Ντόρσεϊ στην αρχή της τελευταίας περιόδου ανέβασε για πρώτη φορά σήμερα το δείκτη του σκορ στους 34 πόντους (83-49). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα και μάλιστα ο Λαρεντζάκης με ένα εύστοχο σου τριών πόντων ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 40 πόντους (106-65). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 109-65 υπέρ των γηπεδούχων σε ένα εύκολο απόγευμα για τους «ερυθρόλευκους».

Οι κορυφαίοι

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος είχε 15 πόντους και 7 ασίστ. Πολύτιμη βοήθεια προσέφερε και ο Μουσταφά Φαλ με 13 πόντους, όσους πρόσθεσε και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Από την άλλη πλευρά, για τον Ιωνικό ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, ενώ επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και έδωσε 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65

Ολυμπιακός – Ιωνικός Νικαίας 109-65

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Θεονάς, Γερακίνης

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 13 (3), Φαλ 13, Βεζένκοβ 16 (1), Παπανικολάου 6, Έισι 12 (2), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 15 (3), Σλούκας 8 (2), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 9 (1).
Ιωνικός Νικαίας (Κούρο Σεγκούρα): Μουστάφα 8 (2), Τζέρμαν 13 (2), Αθηναίου 11 (3), Γόντικας 10, Χουγκάζ 9, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ, Γκιουζέλης 6 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Μόουζες 2.